راهکارهای موثر برای افزایش تمرکز کودکان

فهرست مطالب

خیلی از پدر و مادرها نگران حواس پرتی کودکانشان هستند، حواس پرتی که باعث میشود کودک شما مسائل مهم را فراموش کند، آنهایی که به مدرسه میروند در درس خواندن و انجام تکالیفشان دچار مشکل میشوند.اگر افزایش تمرکز بچه ها دغدغه شما هم هست، با دلفین همراه شوید.

به طور کلی چه چیزهایی باعث افزایش تمرکز کودکان میشود؟

توانایی تمرکز در بچه ها یک توانایی ذاتی نیست ، و با تمرین و فراهم کردن شرایط مناسب میتوان تمرکز آنها را افزایش داد و حتی می توانیم کمک کنیم از انجام کارهایی که تمرکز آنها را کم میکند، دوری کنند. به طور کلی برای بالا بردن قدرت تمرکز کودکان میتوانید از روشهای مختلفی استفاده کنید،بچه ها بازی کردن را دوست دارند، تا جایی که میتوانید گوشی موبایل و تبلت را از آنها دور کنید و شرایطی فراهم کنید که به بازی های فکری که احتیاج به تمرکز دارد ، رو بیاورند. استراحت کافی به افزایش تمرکز و بالابردن میزان بهره وری آنها کمک میکند.تغذیه مناسب ، کم کردن مواد قندی و جایگزین کردن سبزیجات میتواند نقش بسزایی در بالا بردن میزان انتی اکسیدان بدن و در نتیجه افزایش قدرت تمرکز بچه ها داشته باشد.

راه های افزایش تمرکز و تقویت حافظه در کودکان دبستانی

افزایش تمرکز بچه ها در طول دوران مدرسه به درس خواندن آنها کمک میکند.در این قسمت چند راه کار برای بالا بردن قدرت تمرکز بچه ها به شما ارائه کرده ایم.

ساعات مشخصی در هفته برای ورزش او اختصاص دهید

ورزش به افزایش تمرکز بچه ها کمک میکند. یاد میگیرند در یک زمان مشخص فقط به انجام یک کار مشخص بپردازند.علاوه بر آن انجام ورزشهای گروهی میتواند سرگرم کننده هم باشد.ورزشهایی مثل آمادگی جسمانی و ژیمناستیک ، دوچرخه سواری و شنا برای بچه ها لذت بخش است.

زمانبندی مناسب برای انجام تکالیف بگذارید.

به بچه ها کمک کنید تا تکالیف خود را به صورت مرحله ایی و در زمان مشخص انجام بدهند.برای اینکه کودک بتواند تمرکز کند و تکالیفش را در یک بازه زمانی مشخص به درستی انجام بدهد، تمام شرایطی که لازم دارد فراهم کنید، مثلا تمام وسایل مورد نیازش را نزدیک او بگذارید، به او در بازه های زمانی استراحت تشویقی بدهید، این کار اعتماد به نفس آنها را تقویت میکند و این احساس را به انها میدهد که توانسته اند یک کار را کامل کنند.

وقتی کودک غرق در انجام کار مورد علاقه اش است در کار او مداخله نکنید.

وقتی کودکی در انجام کاری که به آن علاقه دارد ، غرق میشود و تمام حواسش را پی آن کار گذاشته است، صبور باشید و تمرکز او را برای انجام کار دیگر بهم نریزید، این موضوع برای پرورش ناخوداگاه قدرت تمرکز کودک است.

به کودک خود زمانبندی بیاموزید.

وقتی کودک شما یاد میگیرد در مدت زمان کوتاهی که خودش زمانبندی آن را به عهده داشته ، تمرکز کند و تکالیفش را انجام بدهد ، احساس موفقیت میکند.و برای انجام بقیه کارهایش اعتماد به نفس بیشتری پیدا میکند.به او یاد بدهید برای تمام مدتی که در خانه است زمانبندی کند.این زمانبندی شامل تعیین زمانهای بازی و مطالعه باشد.

خواندن با صدای بلند

خواندن با صدای بلند باعث افزایش تمرکز بچه ها در درس خواندن میشود.هر روز زمانی را تعیین کنید مثلا ده دقیقه که کودک بخش از یک کتاب داستان مورد علاقه اش را با صدای بلند برای شما بخواند.این فرایند موجب هماهنگی بین دهان چشم و مغز کودک میشود.

محیط مناسب برای درس خواندن او فراهم کنید

کتاب ها وسایر وسایل مورد نیاز برای درس خواندن را در اختیار او بگذارید ، اسباب بازی و غذا و میان وعده های مورد علاقه اش را از او دور کنید.وسایل ساده ایی برای آنها بخرید که بچه ها حین درس خواندن سرگرم بازی کردن با لوازم تحریر خود نشوند.توجه کنید در حین درس خواندن دائما به اتاق او رفت و امد نکنید.

در خرید اسباب بازی و کتاب زیاده روی نکنید

تا یک کتاب را نخوانده است ، کتاب دوم را دست او ندهید ، وقتی کودک شما چندین کتاب در اختیار داشته باشد، از هر کدام دو صفحه را میخواند و رها میکند.در مورد اسباب بازی هم همین طور است.اغلب اسباب بازی ها فقط حواس کودکان را پرت میکنند، بهتر است برای آنها بازی های فکری بخرید.

اجازه بدهید در هر زمان فقط یک کار انجام بدهد

هنگامی که میدانید مشغول درس خواندن یا انجام تکالیف مدرسه است ، تلویزیون را خاموش کنید، موسیقی در خانه پخش نکنید،این کار ها به تمرکز موثر آسیب میرسانند.حتی زمانی مشغول بازی هستند ، تلویزیون را خاموش کنید.

استراحت کافی داشته باشد

اطمینان حاصل کنید که کودک شما به اندازه کافی می خوابد.خواب کافی برای ترمیم حافظه و افزایش قدرت تمرکز بسیار مهم است.

تغذیه سالم داشته باشد.

تغذیه مناسب با مصرف میوه ها سبزیجات ، مغزها، ماهی هایی که حاوی اسیدهای چرب هستند به تقویت حافظه و افزایش تمرکز کودک کمک میکند

مدیریت استرس را به او یاد بدهید

برای مدیریت استرس و اضطراب به کودک خود تکنیکهای تنفس عمیق را بیاموزید.تکنیک های تنفسی و مدیتیشن میتواند برای بالا بردن قدرت تمرکز بچه ها موثر باشد. به او بیاموزید نفس عمیق بکشد.

بازی هایی برای افزایش دقت و تمرکز در کودکان

شما می توانید با کمک بازی ، هم کودک را سرگرم کنید هم به بالا بردن قدرت تمرکز کودک کمک کرده باشید.بازی ها میتوانند تاثیر مثبتی بر افزایش تمرکز کودکان داشته باشند،هرچند تاثیر آنها بستگی به نوع بازی ، مدت زمان بازی، و تعادل با سایر فعالیتها و البته تکالیف مدرسه دارد. و البته این تاثیرات به شرایط خاص هر کودک و سن او نیز وابسته است.

بسیاری از بازی ها نیاز به تمرکز و توجه به جزییات دارند ، این بازی ها کمک میکند کودک یاد بگیرد بر روی وظایف خود در بازی دقت و تمرکز کند. بازیهایی که ساخت و ساز دارند ، میتوانند تفکر کودک را هدف بگیرند ،مثلا او برای ساخت یک لگو نیاز به تفکر دارد.برخی از بازی ها تمرین حافظه هستند، مثل بازی هایی که نیاز به حفظ اطلاعات دارند.بازی هایی هستند که به توانایی تصمیم گیری در کودکان کمک میکنند.با این حال تعادل مهم است، باید مراقب باشید کودکان وقت کافی برای تحصیل ، استراحت و فعالیتهای جسمانی داشته باشند.و تمام وقت به بازی نپردازند.و همیشه بازی های مناسب سن خود داشته باشند.در این قسمت به معرفی چند بازی مفید برای افزایش تمرکز کودکان ۷ ساله پرداخته ایم

بازی حافظه : این بازی کلاسیک کمک به بالابردن قدرت تمرکز کودک میکند.در این بازی کودکان باید کارتها را برعکس بچرخانند و تلاش کنند جفتهای مشابه کارتها را پیدا کنند.

پازلها : بازی با پازلها کودکان را به تمرکز و حل مسائل تشویق میکند.پازلهای با سطوح مختلف پیچیدگی و تعداد قطعات مختلف وجود دارد

تتریس : این بازی معروف موجب بهبود تمرکز و توجه به جزییات میشود.کودکان باید به صورت بهینه اشکال مختلف را در یک فضای محدود قرار بدهند.

بازی های میزی : بازیهایی مثل شطرنج یا داما کودکان را به تفکر استراتژیک و تمرکز بالا ترغیب میکنند.

سودکو : بازی های معمایی هستند مثل سودکو که به تقویت تمرکز کودکان کمک میکند.

بازی های ریاضی :بازیهای مبتنی بر ریاضی مثل کارتهای عددی ، مسابقات جدول ضرب، کودکان را به تمرکز روی اعداد ترغیب میکند.

بازی های تمرکز و تنفس : تنفس با شمارش کودکان را به تمرکز بر روی تنفس عادت میدهد.این بازی می تواند اثرات مفیدی بر مدیریت استرس داشته باشد.

مهمترین نکته در انتخاب بازی برای کودکان این است که بازی مناسب سن آنها و توانایی آنها باشد،بازیها قرار است به عنوان یک ابزار آموزشی برای افزایش قدرت تمرکز کودکان انتخاب شوند.

افزایش تمرکز در کودکان با طب سنتی؛ آیا واقعیت دارد؟

در طب سنتی ایرانی اسلامی برخی توصیه ها و روشها برای افزایش تمرکز در کودکان وجود دارد ، این روشها اغلب بر اساس تغذیه ، تنفس ،استفاده از عرقیجات گیاهی است ، توجه کنید که در هر شرایطی با پزشک کودک مشورت کنید و بدون اجازه پزشک از روشهای جدید استفاده نکنید.برخی از توصیه های طب سنتی به شرح زیر می باشد.

مصرف غذای سالم ، استفاده از عرقیجات گیاهی مثل گل نرگس ، زعفران ، شنبلیله ، تجربه طبیعت گردی مثل پیاده روی در پارکها ، خواب کافی،محیط آرام دور از تلویزیون و موبایل میتواند تاثیرات خوبی برای افزایش تمرکز کودک داشته باشد

تمرین برای افزایش دقت و تمرکز کودکان

بازیهای تعاملی که نیاز به تمرکز بسیار دارند از بهترین تمرینها برای بالا بردن قدرت تمرکز کودکان می باشند،بازیهایی مثل شطرنج ، حل کردن جدول، سودوکو و بازی های معمایی، در این قسمت علاوه بر این بازیها میتوانید تمرینهای زیر را به فرزند خود آموزش بدهید.

بازی با سکه ها : تعدادی سکه را بردارید و پشت سر هم بچینید. مثلا سکه 50 ، 100، 200 و 500 تومانی را در یک ردیف بچینید ، به کودک خود بگویید 15 ثانیه به ترتیب چیدمان شما نگاه کند، سپس آنها را بهم بریزید و از او بخواهید مطابق الگو شما آنها را بچیند. شما میتوانید به جای سکه از هر وسیله دیگری استفاده کنید.

پیدا کردن تفاوتها : دو عکس مشابه که تفاوتهای ریز دارند پیدا کنید، از کودک خود بخواهید تفاوتهای دو عکس را پیدا کند.

نقاشی کشیدن : یک سری نقاشی بکشید، یکی یکی جلوی او بگذارید و بگویید مشابه نقاشی شما را بکشد.

بازی کیم : تعدادی از وسایل کوچک خانه را بردارید، مثلا قاشق، کلید، پاک کن، کتاب، مسواک، مداد و… . از کودک بخواهید 30 ثانیه آن ها را تماشا کند. بعد از آن دو بازی وجود دارد یکی اینکه می توانید همه وسایل را پنهان کنید ، سپس از کودک بخواهید که در یک زمان مشخص یکی دو دقیقه ایی وسایلی که به خاطر سپرده را نام ببرد. یا یکی از وسایل را پنهان کنید و از کودک خود بخواهید بگوید کدام وسیله مخفی شده است.

شمارش معکوس : با توجه به اینکه فرزند شما تا چه شماره ایی میتواند بشمارد گاهی از او بخواهید برعکس آنها را بشمرد. یک بازی دیگر هم میتواند اینطور باشد که سه تا سه تا پیش برود ، مثلا سه ، شش ، نه ، دوازده و….

شمردن کلمات : یک تمرین خیلی خوب میتواند شمردن کلمات یک نوشته باشد، یا از او بخواهید دور کلماتی که میتواند بخواند خط بکشد.

#