سپندارمذگان، روز قدردانی از عشق

فهرست مطالب

در تقویم ایرانی روزهای خاصی وجود دارد که برای مردم اهمیت زیادی دارد و در این روزها، مردم دوست دارند آن مناسبت خاص را گرامی بدارند و از آن نهایت استفاده را ببرند. یکی از این روزها،در تقویم ما ایرانیان سپندارمذگان نام گرفته و روزی پر از عشق و قدردانی در میان ایرانیان باستان بوده است. شاید برایتان این سوال مطرح شود که روز سپندارمذگان چه مناسبتی دارد؟ سپندارمذگان به «روز عشق به زن زندگی» نیز معروف است. اگرچه مردم فکر می‌کنند روز عشق متعلق به بیگانگان است و ما نیز این روز را از روز ولنتاین وام گرفته‌ایم، اما اگر به تاریخ و فرهنگ غنی کشورمان رجوع کنیم، متوجه می‌شویم که در فرهنگ غنی ایران، از دیرباز روزی برای عشاق نامگذاری شده است. در سپندارمزگان که به نام روز عشق ایرانی هم شناخته می‌شود، مردان هدایایی را برای قدردانی به همسران و مادرانشان تقدیم می‌کنند. با توجه به پیش رو بودن این روز زیبا، در این مقاله قصد داریم به چند ایده کادو برای سپندارمذگان بپردازیم. با دلفین همراه شوید.

 

ایده کادو و هدیه برای سپندارمذگان

برای زیباتر کردن این جشن بهتر است هدایایی را تهیه کنیم و با تقدیم کردن به آن‌هایی که دوستشان داریم، خاطره این روز را تا همیشه زنده نگه داریم. شاید شما هم جزو کسانی هستید که تا به حال برای جشن سپندارمذگان هدیه‌ای تهیه نکرده‌اید و نمی‌دانید بهتر است چه هدیه‌ای به شریک زندگی‌تان تقدیم کنید. در این قسمت، چند ایده کادو برای سپندارمذگان را عنوان می‌کنیم تا با توجه به شرایط و بودجه خود یکی از آن‌ها را تهیه کنید.  

باکس هدیه

باکس هدیه را می‌توان جزو بهترین و پرطرفدارترین هدایایی معرفی کرد که بین عشاق رد و بدل می‌شود. باکس‌های هدیه با هر سلیقه‌ای سازگار هستند. در این باکس‌ها معمولا شکلات کیندر، کیت کت، شکلات مارس، شکلات نستله، عروسک‌های قلبی شکل و کارت تبریک گذاشته می‌شود. با خرید این هدیه، می‌توانید جشن سپندارمذگان را زیباتر و به‌یادماندنی‌تر سازید.

سبد گل

سبد گل یک ایده کادو برای سپندارمذگان محسوب می‌شود. با ترکیبی از گل‌های سفید، صورتی و یا گل‌های ارکیده به محبوبتان نشان دهید که برایش ارزش و احترام زیادی قائلید.

طلا و جواهر

گزینه دیگری که می‌توانید در روز جشن سپندارمذگان به عشق زندگیتان هدیه دهید، طلا و یا جواهر است. اگر بودجه کافی برای خرید این هدیه را ندارید، میتوانید اکسسوری‌های با کیفیت و برند را با آن جایگزین کنید. طلا و جواهر هم می‌تواند ایده خرید هدیه جشن سپندارمذگان به شمار رود.در این قسمت ویدیویی از باکس سوپرایزی گذاشته ایم که می توانید برای عشق زندگی خود درستش کنید و هدیه اش را در این باکس بگذارید.

 

معنی سپندارمذگان چیست؟

در این قسمت می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که روز عشق سپندارمذگان چیست؟ سپندارمذ در حقیقت لقبی برای زمین است که مقدس و فروتن معنا می‌دهد. زمین نمادی است از عشق و باروری که با فروتنی به همگان عشق می‌ورزد و به موجودات زندگی می‌دهد تا به حیات خود ادامه دهند. از این جهت، این روز به دلیل ویژگی‌های مشترک زنان و زمین، به زنان سرزمین هم نسبت داده شده است. زن در حقیقت الهه عشق و باروری شناخته می‌شود. در این روز، مردان هدیه و پیشکشی برای زنان تهیه می‌کنند. این روز را برای گرامیداشت عشق و محبت زنان سرزمین در نظر گرفته‌اند. سپندارمذ در فرهنگ ایرانی کهن به معنای عشق و فداکاری است و “گان” هم جشن و شادی معنا شده است. در این جشن، مردان ایرانی با دنبال کردن ایده کادو برای سپندارمذگان، هدیه و پیشکشی را برای قدردانی از همسرانشان تهیه می‌کردند تا نشان دهند که قدردان زحمات یک‌ساله آن‌ها هستند. در این روز، زنان به هیچ کاری دست نمی‌زدند و تمام روز را استراحت می‌کردند. مردان و پسران باید وظایف مرتبط با بانوان را انجام می‌دادند. در جشن سپندارمذگان، زنان لباسی نو به تن می‌کردند و از این همه عشق و محبت همسرانشان به خود می‌بالیدند.

در تقویم های ایرانی، علاوه بر این که ماه‌ها نام داشتند، هر یک از روزها به نامی شناخته میشدند،برای نمونه روز اول همه ماهها «روز اورمزد» نام داشت، روز دوم هر ماه، روز بهمن (سلامت، اندیشه) بود، سومین روز ، اردیبهشت یعنی «بهترین راستی و پاکی» نامیده میشد، روز چهارم هر ماه، شهریور یعنی «شاهی و فرمانروایی آرمانی» بود و روز پنجم هر ماه، «سپندارمذ» بوده‌است. سپندار مذ لقب ملی زمین است.لذا طبق همین اسناد گفته شده 5 اسفند روز سپندازمذگان است.

داستان سپندارمذگان چیست؟

داستان روز سپندارمذگان به پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. در این روز، مردان از زنان و مادران به خاطر زحماتشان قدردانی می‌کردند و هدیه یا گل به آن‌ها تقدیم می‌کردند. زنانی از همسرانشان هدیه دریافت می‌کردند که مهربان، پاکدامن و پرهیزگار بودند و فرزندانی نیک پندار به دنیا می‌آوردند. انجام کارهای روزمره در این روز برای زنان ممنوع بود و این وظیفه پسران و مردان خانواده بود که در آن روز خاص کارهای خانه را انجام دهند.

 

تاریخچه و آیین‌های روز سپندارمذگان

coca.ir

آیین‌های جشن سپندارمذگان یکی از مهمترین مراسم‌هایی بود که برای ابراز عشق و محبت به زنان اجرا می‌شد. مردان از قبل یک ایده کادو برای سپندارمذگان در نظر گرفته و آن را به همسران، مادران و خواهرانشان تقدیم می‌کردند تا به آن‌ها یادآور شوند که مانند نوری در زندگی‌شان می‌درخشند. در روز‌هایی که مردان با سختی و مشقت زندگی خود را می‌گذراندند، این زنانشان بودند که با تابیدن نور حیات به زندگی راه نجات را نشان مرد زندگی خود می‌دادند و مسیر زندگیشان را هموار می‌ساختند. مراسم مردگیران از دیگر آیین‌هایی بود که در این روز به آن اهمیت داده و اجرا می‌شد. در این روز، دختران دم بخت برای ازدواج ترغیب می‌شدند تا بتوانند مرد زندگی خود را آزادانه و با فراغ‌بال انتخاب کرده و یک عمر با خوشبختی در کنار هم زندگی کنند. هدیه سپندارمذگان برای خانم‌ها که از طرف شوهرانشان به آن‌ها اهدا می‌شد معمولا شامل لباس، زیورآلات و پارچه‌های گرانبهایی بود که برای قدردانی از زحماتشان به آن‌ها تقدیم می‌شد.  

آیا سپندارمذگان؛ روز عشق ایرانی است؟

سپندارمذگان همان روز عشق ایرانی است که با نام‌های اسپندگان و یا اسفندگان هم شناخته شده است. این روز را معادل روز ولنتاین می‌دانند. البته تاریخچه سپندارمذگان قدیمی‌تر است و دلیل برگزاری جشن در این روز، بزرگداشت زن و زمین است. بهتر است به مناسبت‌های ایرانی و فرهنگ زیبای کشورمان توجه بیشتری داشته باشید و با دنبال کردن ایده کادو برای سپندارمذگان به همسرانتان نشان دهید که چقدر قدردان زحماتشان هستید.  

شاید برای شما هم این سوالات پیش بیاید
سپندارمذگان ۱۴۰۲ چه روزی است؟
در پاسخ به این سوال که روز سپندارمذگان چه روزی است، باید بگوییم که بر اساس یک روایت روز سپندارمذگان 5 اسفند است، در روایت دیگری به 29 بهمن ماه  گفته شده ولی بر اساس شواهد موجود و انتخاب آن روز 5 اسفند صحیح است.
آیا سپندارمذگان و ولنتاین یک روز هستند؟
خیر. ولنتاین در روز ۱۴ فوریه برگزار می‌شود که براساس تقویم 1402، 25 بهمن تعیین شده است.

 

#