درمان درد پریود ، چگونه درد پریودی را کاهش دهیم

فهرست مطالب

خانم ها از سن بلوغ درگیر فرآیندی طبیعی پریود می شوند. اغلب خانمها را دچار درد میکند و یکی از دغدغه های خانمها این است که برای درمان درد پریود چه کنند. برای کاهش درد بهتر است به پزشک مراجعه کنید. تا دلیل درد و میزان درد بررسی شود. ما نیز در ادامه این مقاله به شما میگوییم برای تسکین درد پریود چه کارهایی می توانید انجام دهید.با دلفین همراه باشید.

عوامل درد در پریود

برای تشخیص علت درد در دوره پریود حتما به پزشک مراجعه کنید، پزشک با کمک آزمایشهای پاراکلینیکی متوجه دلیل درد پریودی شما می شود. در این قسمت به شایع ترین علل دردناک شدن پریود اشاره کرده ایم

آندومتریوز

آندومتریوز یک اختلال رحمی دردناک است، که در این بیماری بافتی شبیه بافت داخلی رحم شما که به آن آندومتر میگویند، شروع به رشد در خارج از رحم می‌کند.جالب است بدانید که در طی آندومتریوز، بافت خارج شده نیز با هر پریود دچار تجزیه می‌شود. برای همین است که خانم‌های که از این بیماری رنج می برند، خونریزی‌های شدیدی را تجربه می‌کنند.

تنگی رحم

تنگ بودن دهانه رحم باعث محدود شدن چرخه قاعدگی میشود و آن را دردناک میکند.تنگی سرویکس (تنگی دهانه رحم) یکی از بیماری‌های غیر سرطانی زنان است.در بیمار مبتلا به تنگی دهانه رحم، ناباروری می‌تواند رخ دهد و دهانه رحم ممکن است مملو از خون و عفونت شود.این مشکل می‌تواند با پریود دردناک یا پریود‌های شدید تظاهر پیدا کند.

فیبروم رحم

فیبروم ها تومور هایی هستند که در درون یا روی دیواره رحم رشد می کنند را فیبر می گویند. اغلب غیر سرطانی هستند. خانمهایی که این بیماری را دارند درد های لگنی و خون ریزی از واژن را در دورانی به غیر از پریودی تجربه می کنند.

بیماری التهابی لگن

یک باکتری عفونتی را از طریق رابطه جنسی منتقل می کند.معمولا علائمی به خودی خود ندارد ، ولی برخی زنان را دچار درد شدیدی میکند.عامل اصلی ایجاد این بیماری باکتری ها هستند که از مهمترین انها میتوان به باکتری‌های “سوزاک” و “کلامیدیا” اشاره کرد .این باکتری ها باعث بیماریهای مقاربتی می شوند. همچنین لوازم جراحی آلوده نیز عاملی برای ایجاد این بیماری می‌باشد.

کیست تخمدان

کیست های تخمدان، کیسه هایی چسبیده به تخمدان هستند که معمولا پر از مایعهستند. اگر کیست فولیکولی باشد فرد اکثرا هیچ علائمی ندارد،فقط گاهی اوقات سبب درد پریود می شوند. این کیست ها اکثرا خطری ندارند و فقط تعداد محدودی از آن ها سرطانی می شوند. اگر علائمی مثل نفخ و درد در ناحیه زیر شکم وجود داشته باشد یا اگر شدت درد خیلی زیاد باشد، ممکن است کیست پاره شده باشد و در صورتی که درد همراه با تهوع باشد نشانه آن است که کیست باعث چرخش رحم شده است.

برای کاهش درد پریودی چه کنیم

برای درمان درد پریودی چه قرصی بخوریم

برای مصرف قرص مسکن با مشورت پزشک ، یک قرص را که برای شما مناسبتر است انتخاب کنید تا در صورت شروع درد بتوانید درد را کاهش دهید.اگر درد شما خیلی شدید است پزشک مغمولا ایپوبروفن را پیشنهاد میکند و برای دردهایی که خیلی شدید نیستند مفنامیک اسید. در صورتیکه با خوردن یک قرص درد پریودی شما کاهش پیدا نکرد حتما به پزشک مراجعه کنید.

تسکین درد های پریودی با گرم کردن شکم و لگن

گرم کردن شکم و لگن به کاهش درد در خانه کمک می کند. حمام دوش آب گرم ، استفاده از کیسه آب گرم یا استفاده از روغنهای گرم مثل روغن سیاه دانه و روغن زیتون و بستن یک شال دور کمر ، نیز یکی دیگر از گزینه ها است که به تسکین درد های پریودی کمک میکند.

تغییر تغذیه برای درمان درد قاعدگی

برای کاهش درد پریود چربی را کم کنید ، سبزیجات را زیاد کنید ، مواد غذایی که حاوی منیزیم هستند ، درمان درد در زمان پریود را سرعت می بخشند. چون منیزیم گرفتگی عضلات را کم میکند. منیزیم در بادام و اسفناج به وفور یافت میشود.آب فراوان بنوشید.از مصرف الکل، کافئین، غذاهای شور و نوشابه های گاز دار بپرهیزید.

درمان درد پریود با ماساژ

ناحیه شکم و لگن را با روغنهای گرم مثل روغن سیاه دانه یا زیتون به آرامی ماساژ بدهید ، نه تنها ماساژ به درمان درد پریود زنان کمک میکند بلکه از نظر روانی برای آنها آرامش بسیار زیادی به همراه می آورد

درمان خانگی برای تسکین درد پریود

برای کاهش درد پریود چه کار کنیم ، این همیشه دغدغه خانمهاست ، یکی از راه های کاهش درد در منزل خوردن بعضی مواد غذایی است.که در تسکین درد عادت ماهانه زنان تاثیر گذار هستند

درمان درد پریود با مواد غذایی

همانطور که گفته شد تغذیه تاثیر بسزایی در کاهش درد پریودی دارد. در این قسمت به معرفی چند ماده غذایی که در آشپزخانه همه ما هست پرداخته ایم.کاهش درد پریود با خوراکی بی دردسرترین و راحتترین کاری است که میتوانید انجام دهید.

درمان درد پریود دارچین

دارچین مسکن طبیعی برای درد است.به کاهش انقباضات رحمی کمک میکند.و باعث تسکین درد عادت ماهانه زنان میشود

درمان درد پریود با شکلات تلخ

ماهیچه ها را به سرعت آزاد می کند و سبب تسکین دردهای پریودی می شود. 

درمان درد پریود با زنجبیل

زنجبیل میزان ترشح هورمون های درد بدن را کاهش می دهد و انرژی شما را نیز افزایش می دهد.از نفخ جلوگیری میکند و به این ترتیب در درمان درد پریود زنان اثر گذار است

درمان درد پریود با نوشیدن آب

با نوشیدن آب فراوان مخصوصا آب گرم باعث افزایش جریان خون میشوید در نتیجه این موضوع گرفتگی عضلات دیگر در بدن شما رخ نمیدهد و از انقباضات رحمی رها خواهید شد.نوشیدن آب گرم درمان پریود پر درد است.

درمان درد پریود با رازیانه

یک مسکن طبیعی برای درد می باشد. بهتر است روزی دو باز و در سه روز قبل از پریودی استفاده شود

درمان درد پریود با جعفری

این سبزی به کاهش درد شما کمک زیادی می کند

درمان درد پریود با مصرف اسیدهای چرب

غذاهایی مثل ماهی، آجیل هایی مانند گردو و بادام و کنجد به تسکین درد پریود کمک کند.

درمان درد قاعدگی با عرقیات گیاهی

عرق رازیانه با عسل، عرق گل همیشه بهار، عرق تخم و برگ جعفری، عرق گل بابونه با عسل، عرق برگ کاسنی، عرق برگ گزنه، عرق پونه، عرق تخم شنبلیله، عرق میوه رازک، عرق ساقه گلدار مرزنجوش، عرق برگ تمشک، عرق آویشن، عرق مریم گلی، عرق نیلوفر آبی، عرق برگ انجیر، عرق تخم خرفه، عرق زنیان و عرق بارهنگ به کاهش درد کمک میکنند.

درمان درد پریود با زعفران

زعفران گیاهی است که قاعده اور است. اگر قبل از قاعدگی مصرف شود به عوارض دوره قاعدگی کمک میکند.کاهش درد پریود با زعفران از راحتترین روشهاست ، کافی است یک فنجان زعفران دم کرده با نبات یا عسل میل کنید.نتیجه اثر بخش خواهد بود.

ویتامینهای موثر در کاهش درد قاعدگی

برای کاهش درد پریودی مصرف برخی از ویتامینها موثر است ، بهتر است این ویتامینها از مواد طبیعی به بدن برسد.مصرف ویتامینهای B1 ، B6 ، E ، امگا3 و منیزیم به درمان خانگی درد پریود شدید کمک میکنند.

درمان درد پا هنگام پریود

دوره پریود، درد‌های ناخوشایند زیادی برای زنان به وجود می آورد؛ درد پا معمولا یکی از علائم دوره PMS پیش از قاعدگی است که ممکن است در روزهای اول قاعدگی هم ادامه داشته باشد.در طول قاعدگی، پوشش خونی رحم از بین می رود،و فشار بسیاری بر رگ‌های خونی اطراف رحم وارد میشود در نتیجه، انقباضاتی در رحم ایجاد میشود که ممکن است باعث ایجاد درد در ناحیه کمر و شکم شود. از انجا که کل اندامهای بدن به وسیله بافت‌ها، الیاف و رگ‌های خونی به هم متصل شده است، درد ناشی از شکم به پایین بدن تا ران‌ها، زانوها و پاها کشیده شده و منجر به تجربه درد پا در دوره‌های پریود میشود.

البته گاهی دلیل گرفتگی عضلات پا در طول قاعدگی  آندومتریوز است. بنابراین، توصیه میشود اگر به طور منظم در همه دوره های پریودی این درد را تجربه میکنید حتما با متخصص زنان مشورت کنید.

درمان درد پریود از نظر طب سنتی

استفاده از داروهای گیاهی در طب سنتی برای درمان انواع دردها سابقه طولانی دارد. این داروهای گیاهی معمولا دارای ترکیبات ضدالتهابی هستند که بنظر متخصصین می‌توانند در کاهش انقباض عضلات و کاهش تورم ناشی از قاعدگی مفید باشد.این داروهای گیاهی عبارتند از بابونه، دارچین ، زنجبیل، رازیانه ، زیره ، پنج انگشت و …

درمان درد پریود با ورزش

معمولا ورزش در پریودی برای بسیاری از زنان مشکل است. اما تحقیقات مختلف ثابت کرده است که تمرینات ورزشی در طول دوره به تسکین درد پریود کمک می‌کند. همچنین ترشح اندورفین در بدن شما در حین ورزش استرسهای دوران قاعدگی را از بین می‌برد و در نتیجه باعث بهبود خلق و خو می شود. همچنین ورزش به کاهش علائم PMS کمک میکند.چرخه قاعدگی را منظم میکند، گرفتگی عضلات را کم میکند و در نتیجه باعث درمان درد پریود دختران میشود.پیاده روی تند، یوگا و انجام حرکات کششی در دوره پریود توصیه میشود.

درمان درد پریود در شیردهی

استفاده از دمنوش بابونه یکی از بهترین روشهایی است که می‌توانید از آن برای تسکین درد پریود در شیردهی استفاده کنید.همچنین می توانید از روغن بابونه برای ماساژ شکم و کمر استفاده کنید. دمنوش بابونه، دارای ترکیبات ضد التهابی است که از تحریک و انقباض رحم جلوگیری میکند.

درمان درد تخمدان در زمان پریود

درد همیشه باید جدی گرفته شود، درد میتواند نشانه هایی از شروع یک بیماری باشد.درد تخمدان نیز میتواند علل متفاوتی داشته باشد که شایع ترین آن وجود کیست در تخمدان ، چسبندگی رحم، آندمتریوز ، بیماری التهابی لگن ، … می باشد. تنها درمان خانگی این درد می تواند استفاده از مسکن یا کمپرس گرم باشد

درمان درد سينه در زمان پريود

درد سینه یکی از علائم رایج در سیکل پریود است.تغییرات هورمونی یکی از دلایلی هست که منجر به درد سینه در خانم‌ ها می‌ شود .درمان درد سينه بعد از پريود و حتی درمان درد سينه قبل از پريود همیشه دغدغه برخی از خانمهاست. در واقع کاهش سطح هورمون استروژن و پروژسترون می‌ تواند دردناک شدن سینه ها را به دنبال داشته باشد .مصرف ویتامین E و منیزیم در درمان درد پستانها قبل از پریود موثر باشد .در رژیم غذایی خود بادام زمینی ، اسفناج ، فندق ، روغن زیتون ، کانولا ، ذرت ، هویج ، موز و برنج قهوه‌ای را قرار دهید. استفاده از دارو های مسکن و ضد التهاب مانند ایبوپروفن به طور موقت درد سینه را کاهش میدهد. اگر در همه سیکلهای قاعدگی دچار درد پستان میشوید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

درمان سر درد پریود

سردرد قاعدگی یکی از دردهای شدید پریودی است که زندگی بسیاری از زنان را در سیکلهای ماهانه خود مختل میکند. میگرن قاعدگی یا همان سردرد‌های هورمونی که معمولا قبل از دوره قاعدگی شروع میشود و تا یکی دو روز بعد از شروع قاعدگی ادامه دارد، معمولا به علت تخمک‌گذاری و تغییرات هورمونی ایجاد می‌شود.این سردردهای میگرنی با تغییر سطح استروژن مرتبط است. برای درمان سردرد پریودی سعی کنید خواب کافی و منظم داشته باشید، روزانه 20 دقیقه ورزش هوازی داشته باشید.کافیین مصرف کنید، در وعده های غذایی خود از مواد حاوی منیزیم استفاده کنید. درصورتی که همراه سردرد، مشکل در صحبت کردن، سردرگمی ذهنی، تشنج، دوبینی بی‌حسی داشتید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

درمان درد قاعدگی با سوجوک

سوجوک یا طب فشاری یک طب 5000 ساله چینی است که با اعمال فشار به نقاط خاصی از بدن ، انرژی بدن را متعادل میکنند.این نقاط در امتداد کانالهای انرژی بدن هستند،چینی ها بر این باورند هنگامی درد را تجربه میکنید که این کانالها مسدود شده یا از تعادل خارج میشوند و با فشار بر نقاط مختلف درد دوره قاعدگی را کاهش میدهند

درمان درد کمر پریود

اقداماتی که می‌توانیم در منزل برای کاهش درد پریودی کمر انجام دهیم شامل موارد زیر است

قرار دادن کیسه آب گرم روی قسمت تحتانی شکم و کمر میتواند در کاهش درد پریود موثر باشد. همچنین جلوگیری از مصرف کافیین ، نمک و شکر، ماساژ کمر ، ورزش کردن منظم ،همچنین یوگا و حرکات کششی در دوره‌ی قاعدگی به کاهش درد کمک می‌کند.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.اطلاعات بیشتر

#