علت درد سینه هنگام پریودی

فهرست مطالب

زنان در پریودی ، دچار تغییرات خاصی می شوند که هر شخص به گونه ای متفاوت از دیگری آن ها را تجربه میکند. از جمله این تغییرات می توان به افزایش حجم ، تورم و نیز درد خفیف تا شدید پستان ها اشاره کرد. در این مقاله به بررسی درمان درد سينه در یک سیکل پریودی می پردازیم. با دلفین همراه شوید.

علت درد سینه قبل از پریودی

درد سینه معمولا 5 تا 10 روز قبل از شروع سیکل قاعدگی شروع میشود.و از جمله علائم سندروم پیش از قاعدگی است، درمان درد سينه قبل از پريود کمک میکند بخشی از بحرانهای سندروم پیش از قاعدگی رفع شود.چرا که درد موجب استرس در فرد شده و زندگی او را مختل میکند.اگر درد سینه‌ها و ناراحتی وجود دارد حتما با یک پزشک مشورت نمایید.

نوسان‌های هورمونی دلیل اصلی درد و حساسیت در لمس سینه‌ها و تجربه درد سینه قبل از قاعدگی است. استروژن باعث بزرگ شدن مجرای پستان‌ها شده و پروژسترون باعث تورم غدد شیری می‌شود که هر دو این عوامل باعث درد و حساسیت به لمس سینه‌ها و البته افزایش حجم سینه ها در دوران قاعدگی می‌شوند.استروژن و پروژسترون از روزهای 14 تا 28 سیکل افزایش می یابند. بیشترین سطح استروژن در اواسط دوران قاعدگی است بیشترین سطح پروژسترون یک هفته قبل از شروع قاعدگی است. افرادی که قرصهای پیشگری از بارداری مصرف میکنند یا تحت درمان های ناباروری هستند.همچنین افرادی که به دلیل عوارض یائسگی تحت درمان هستند درد پستان را تجربه میکنند.

علت درد سینه هنگام پریودی

معمولا درد سینه قبل از پریود شروع میشود و بعد از شروع پریود تا روز سوم رفته رفته کاهش می یابد.تغییرات هورمونهای جنسی منجر به تورم غدد لنفاوی میشوند باعث ایجاد درد و حساسیت پستانها می شوند.همچنین هورمون پرولاکتین باعث تحریک غدد شیری شده و احتمالا باعث درد پستان در بعضی خانمها میشوند.

راههای کاهش درد سینه هنگام پریودی

اگر درد صدد درمان درد سينه قبل از پريود هستید از راهکارهای خانگی استفاده کنید. برای درمان درد سینه قبل از پریودی اقدامات زیر را انجام دهید.

  • ترجیحا از سوتین استفاده نکنید یا از مدل ورزشی آن بپوشید.
  • مصرف کافیین ، الکل ، غذاهای شور و چرب را به حداقل برسانید.
  • مواد مغذی مثل بادام زمینی ، اسفناج، فندوق، هویچ، موز ،جودوسر، برنج قهوه ایی مصرف کنید.
  • ورزش یوگا انجام بدهید
  • از کمپرس‌ سرد یا گرم استفاده کنید.
  • مصرف مکمل ویتامین Eو منیزیم در کاهش درد موثر اند .

اگر دنبال راهی برای درمان درد سينه در زمان پريود هستید، و با راهکارهای خانگی از آن رها نشده اید از مسکنهای ضد التهابی استفاده کنید مثل:

  • استامینوفن
  • ایپوبروفن
  • ناپروکسن

اگر درد شما انقدر شدید است که با مسکنها هم رفع نمیشود. یا درمان درد سينه بعد از پريود دغدغه شماست، حتما به پزشک مراجعه کنید.

آیا نداشتن درد سینه هنگام پریودی طبیعی است؟

دردناک شدن سینه ها قبل از قاعدگی و یا تجربه درد سینه در دوره قاعدگی برای حدود هفتاد درصد از زنان در طول زندگی شان اتفاق می افتد.و این درد سراغ همه خانمها نمیرود.پس اگر تا کنون این درد را تجربه نکرده اید احتمالا جز سی درصد باقیمانده هستید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.اطلاعات بیشتر

#