تاریخچه فوتبال؛ همه چیز در مورد آغاز محبوبترین ورزش دنیا

فهرست مطالب

این روزها که تب فوتبال تمام دنیا را فرا گرفته،بر آن شدیم مختصری از رواج فوتبال برای شما بگوییم،اگر به این موضوع علاقمندید، با دلفین همراه شوید.

توپ بازی چینی ها

فوتبال اولیه در کشور چین شکل گرفت، در قرن هفدهم یک بازی بین چینی ها رواج پیدا کرد که کسی آن را به نام فوتبال نمیشناخت ،در واقع یک بازی بود، در زمینی بزرگتر از زمین استاندارد فعلی، تعداد بازیکنان هرتیم ۱۷ نفر بود ، ارتفاع دو تیرک دروازه حدود ۵ متر و فاصله آنها حدود ۷ متر بود، و قسمت جالب و هیجان انگیز این بازی این بود که دروازه بدون دروازه بان بود.

نامگذاری فوتبال

اما فوتبال نامیدن این بازی بوسیله انگلیسی ها که همه جای دنیا سرک می‌کشیدند، صورت گرفت.انگلیسی ها کار تکمیل بازی و تعریف مقررات و قوانین بازی را خیلی خوب به پیش بردند، بطوریکه شاید کمتر از یک قرن بعد ، تغییراتی مگر خیلی جزئی در نحوه ومقررات بازی انجام شد. 

شروع فوتبال در ایران

ورود فوتبال به ایران هم توسط انگلیسی ها صورت گرفت. در دهه ۲۰ که انگلیسی ها برای استخراج نفت در ایران حضورداشتند.و در اوقات فراغت انگلیسیها که بین شان تعدادی هندی هم بود بازی می‌کردند. رفته رفته مردم آبادان و مسجد سلیمان هم به تماشای بازی آنها رفتند و یاد گرفتند. بازیکنان ایرانی اغلب همان کارگرانی بودند که در کارهای استخراج و احداث پالایشگاه برای انگلیسی ها کارمی کردند. این آموزش تا جایی پیش رفت که اولین مسابقه بین ایرانی ها و انگلیسی ها برگزار شد، تیم ایران که تازه وارد بازی بود، بازنده شد

اما پس از آن اولین تیم فوتبال آبادان در ایران تشکیل شد، این تیم بعدها بنام تیم کارگر آبادان تا مقطع لیگ تخت جمشید قبل از انقلاب 57 وجود داشت.

در این مقاله سعی کردیم به سوالات زیر پاسخ بدهیم
فوتبال از چه زمانی در ایران شروع شد
کدام کشور برای اولین بار فوتبال را قانون گذاری کرد
فوتبال در ایران چطور آغاز شد
فوتبال برگرفته از چه بازی بود

عکس از: سایت tarafdari.com

#