چند روش برای درمان سردرد قاعدگی

فهرست مطالب

سردرد قاعدگی یکی از دردهای شدید پریودی است که زندگی بسیاری از زنان را در سیکلهای ماهانه خود مختل میکند. میگرن قاعدگی یا همان سردرد‌های هورمونی که معمولا قبل از دوره قاعدگی شروع میشود و تا یکی دو روز بعد از شروع قاعدگی ادامه دارد، معمولا به علت تخمک‌گذاری و تغییرات هورمونی ایجاد می‌شود.برای راه های درمان سر درد پریود با دلفین همراه باشید.

علت سر درد دوران پریودی چیست؟

سردرد در پریودی معمولا به دلیل تغییرات هورمونی استروژن و پروژسترون در طول دوره پریود است که با تغییر سروتونین هم همراه است. سروتونین همان هورمونی است که وقتی کمتر از حالت نرمالش ترشح شود، باعث انقباض رگ‌ها در مغز و درنتیجه بروز سردرد می‌شود. سروتونین هورمون شادی آور است،که تغییر میزان آن منجر به تغییرات خلق و خو و اختلالات خواب میشود.

هورمونها نقش مهمی در سردرد قاعدگی دارند، زیرا هورمون‌ها دائما در حال کنترل درد در بدن هستند، زمانی که سطح هورمونهای استروژن و پروژسترون در بدن نوسان پیدا می‌کند، بدن خانم‌ها نسبت به سردرد آسیب‌پذیرتر می‌شود.سر درد قبل پریودی به دلیل سندروم پیش از قاعدگی است.

پیش از شروع پریود میزان هورمون‌های پروژسترون و استروژن در بدن یک خانم به حداقل می‌رسد و ریزش دیواره‌های رحم با خون‌ریزی شروع می‌شود. از سومین روز پریود میزان استروژن رفته رفته زیاد میشود تا بدن برای تخمک گذاری اماده شود، و این روند عموما تا 14 روز ادامه دارد.بعد از تخمک گذاری مجدد سطح استروژن کم شده و پروژسترون افزایش می یابد. تا رحم دوباره ضخیم شود. این نوسانات باعث بروز سردرد قاعدگی میشود.

گاهی سردرد در پریود به دلیل مشکلات کم خونی است که بخاطر از دست دادن خون و افت سطح آهن بدن، بروز پیدا کند. این سردردها با مصرف مکمل‌ها و رژیم غذایی سرشار از آهن قابل پیشگیری هستند.

اگر سردرد در زنان با علائم دیگری مثل خستگی مفرط، تغییرات خلقی ، درد مفاصل، جوش‌های پوستی، یبوست ، حساسیت پستانها و نفخ شکم باشد، احتمالا سردرد هورمونی ناشی از عوارض سندروم پیش از قاعدگی یا پی‌ام‌اس (PMS) است.

میگرن قاعدگی مشابه بقیه میگرن هاست، سردردی ضربان دار ، که معمولا در یک طرف سر احساس میشود.ممکن است در تمام سر پخش شود. با حساسیت نور و صدا تشدید میشود، با تهوع و استفراغ همراه است

برای درمان سردرد پریودی چه باید کرد

برای درمان سر درد موقع پریود اول با راهنمایی یک پزشک مطمئن شوید که دلیل سردردهای شما ، نوسانات هورمونی است که بدن شما تجربه میکند.در این صورت از روشهای زیر استفاده کنید

 • برای درمان سر درد پریود یا درمان سر درد قبل از پریودی می توان از کمپرس اب سرد یا یخ در ناحیه ایی از سر که درد میکند، استفاده کرد.
 • ورزشهای ریلکس کننده مثل مراقبه و مدیتیشن یوگا می تواند بسیار کمک کننده باشد.
 • طب سوزنی برای سردرد قبل از پریود و درمان سردرد در طول قاعدگی بسیار موثر است.
 • اگر دچار تهوع ناشی از میگرن قاعدگی میشوید ، از مسکن استفاده کنید.
 • برای درمان سر درد هنگام پریودی بسیار اثر بخش هستند.
 • نوشیدن مایعات و مواد غذایی حاوی آهن به جلوگیری از بروز سردرد کمک میکند.
 • حذف فست‌فودها، پنیر، چیپس، شکلات و غذاهای آماده در دوران پریودی
 • پرهیز از تنش و اضطراب
 • خواب کافی داشته باشید
 • آب به میزان کافی بنوشید
 • استفاده از دمنوش بعد از مشورت با پزشک متخصص(خیلی از دمنوشها با سایر داروهایی که ما استفاده میکنیم تداخل دارند)

درمان خانگی سردرد پریود

دمنوش گل بابونه بهترین دمنوش برای درمان میگرن در قاعدگی است ، بابونه اضطراب، تنش و بی‌خوابی دوران قاعدگی را کاهش می‌دهد. خاصیت ضدالتهابی بابونه، باعث تسکین درد میگرن در قاعدگی میشود.

در طب سنتی روشهایی برای درمان درد در طول دوره قاعدگی داده شده است، که توصیه دلفین این است که قبل از مصرف آنها با پزشک متخصص مشورت شود ، در این قسمت لیستی از داروهای گیاهی مفید برای درمان سریع درد پریودی ذکر شده است و در ادامه مطلب به جزییات بیشتری از این داروهای گیاهی پرداخته ایم

بابونه گاوی ، سوسن عنبر یا نعناع فلفلی، پوست درخت بید، گیاه باباآدم جنگلی، روغن اسطوخودوس، سنبل الطیب،تخم گشنیز

قرص برای رفع سر درد پریودی

مسکنهایی که فروش آنها بدون نسخه است ، معمولا برای رفع سردرد پریودی و درمان سردرد ناشی از کاهش آهن مناسب هستند. دلفین همواره توصیه میکند قبل از استفاده از هر دارویی با پزشک متخصص مشورت کنید، بهترین قرص برای سردرد در قاعدگی شامل این موارد است:

 • استامینوفن
 • ایبوپروفن
 • ناپروکسن سدیم
 • آسپرین
 • نوافن

برای رفع سردرد پریودی چه بخوریم

مصرف کافیین در درمان سردرد در پریود موثر است ، هرچند مصرف بیش از حد آن برای پریود مضر است. در این قسمت به معرفی چند دمنوش مفید برای معضل درمان سردرد دوران پریودی پرداخته ایم. امیدواریم با این راه‌های ساده شما را از درد شدید سر هنگام پریودی خلاص کنیم.

موارد زیر بهترین درمان گیاهی سردرد قاعدگی است که سردرد را کم می‌کند.

 • دمنوش آویشن
 • دمنوش بابونه
 • دمنوش زنجبیل
 • دمنوش سنبل الطیب
 • دمنوش گل گاوزبان
 • دمنوش تخم گشنیز

درمان سردردهای پریودی در طب سنتی

درمان سردرد ناشی از پریود به کمک طب سنتی می‌توانند به شکل خوردنی، از طریق مالیدن بر شقیقه‌ها، استنشاقی یا به عنوان اسپری بینی استفاده میشوند.

تنتور نیز در طب سنتی و داروهای گیاهی کمک شایانی به درمان درد پریودی میکند. تنتور در واقع عصاره گیاهی غلیظی است که با خیساندن پوست، میوه ، برگ خشک یا تازه و ریشه‌های یک یا چند گیاه در الکل یا سرکه ساخته می‌شود.

در ادامه با تعدادی از گیاهان شناخته شده موثر بر درمان سردرد قاعدگی در طب سنتی آشنا می‌شویم:

بابونه گاوی (بابونه کبیر)

این گیاه دارویی از قرن پنجم پیش از میلاد تاکنون، در مناطق مختلفی برای درمان بیماریهایی مثل ورم، التهاب وتب مورد استفاده قرار گرفته‌است. در قرون وسطی از این گیاه برای درمان سردرد قاعدگی استفاده می‌شد. به طور معمول با خشک‌ کردن برگ‌ها، گل‌ها و ساقه مورد استفاده قرار میگیرد

گیاه بابا آدم جنگلی

گیاه بابا آدم جنگلی یا آلوکاسیا آمازونیکا در نواحی مرطوب می‌روید. این گیاه درمانی برای دردهاست و البته در درمان ضایعات پوستی مورد استفاده قرار گرفته‌است.از عصاره خالص ریشه این گیاه قرصی تهیه می شود که برای درمان سردرد پریودی مورد استفاده قرار گرفته است.

سوسن عنبر (نعنا فلفلی)

گیاه نعنا فلفلی که ایرانی ها با نام سوسن عنبر میشناسندش در آمریکای شمالی، اروپا و آسیا رشد می‌کند. برگ‌ها و روغن‌های این گیاه برای مصارف دارویی و آشپزی استفاده میشود

روغن گیاه نعنا فلفلی گزینه گیاهی مناسبی برای رهایی از سردردهای قاعدگی است.این روغن و ماده فعال درون آن (منتول)، هم به‌صورت موضعی رروی نواحی دردناک سر، مثل پیشانی و شقیقه‌ها مالیده می شود و به صورت خوراکی (کپسول مایع) قابل استفاده است.

پوست درخت بید

پوست درخت بید یک ماده ضد التهابی به نام سالیسین دارد، که از آن در تولید آسپرین استفاده شده است.در زمان بقراط پوست درخت بید را برای کاهش تب و التهاب می‌جویدند. پوست درخت بید را می‌شود در قالب کپسول یا پوست قابل جویدن تهیه و مصرف کرد.

زنجبیل

زنجبیل یکی از مهم‌ترین ادویه ها با خاصیتهای ضد التهاب، ضد ویروس، ضد قارچ و ضدباکتری برای درمان سردرد قاعدگی در طب سنتی است.علاوه بر مزایای گفته شده ، پژوهش‌هایی انجام شده که ثابت کرده است ، تاثیر زنجبیل بر سردردهای مختلف قابل مقایسه با دارویی چون سوماتریپتان است. سوماتریپتان از داروهای شناخته شده برای درمان میگرن و درمان سردرد پریود است. البته عوارض جانبی زنجبیل بسیار کمتر از این دارو است.از زنجبیل می‌توان به شکل ریشه تازه یا خشک شده، مکمل، دم‌نوش یا عصاره استفاده کرد. فراموش نکنید که زنجبیل یا فرآورده‌های حاوی آن را هرگز هم‌زمان با داروهای رقیق‌کننده خون استفاده نکنید، احتمال تداخل دارویی وجود دارد.

روغن اسطوخودوس

اسطوخودوس گیاه خوشبویی است که برای خوشبو کردن محصولات بهداشتی از آن استفاده می شود.این گیاه بومی اطراف دریای مدیترانه است.اما امروزه همه جا کشت میشود.روغن این گیاه برای درمان سردرد میگرن و همینطور درمان سریع سردرد پریود موثر است.برای استفاده می توانید آن را استنشاق کنید یا به صورت موضعی روی شقیقه ماساژ بدهید. مصرف بیش از حد آن موجب سوختگی پوست و در مواردی در استنشاق بیش از حد منجر به مسمویت میشود.

درمان‌های میگرن قاعدگی با کافئین

چای نوشیدنی محبوبی است.در طب چینی از چای سبز در کنار گیاهان دیگر برای درمان سردرد قاعدگی استفاده میشود.چای ماته نوعی از چای کافیین دار است که مصرف ریشه آن به شکل دمنوش در کنترل درد میگرن دوران قاعدگی موثر است.داروهای بسیاری نیز در داروخانه ها بدون نسخه به فروش میرسد که از ترکیب مسکن ها با کافیین تشکیل شده که می تواند در رفع سردرد پریودی موثر باشد.فراموش نکنید زیاده روی در مصرف کافیین و سپس ترک آن خود باعث بروز انواع سردردهاست.

سنبل الطیب راه‌کاری برای درمان سردرد قاعدگی در طب سنتی

سنبل کوهی یا علف گربه ، گیاه بومی اسیاست.در دوران بقراط برای درمان بیخوابی استفاده میشده، بعد از آن جایگاهی در درمان اختلالات عصبی و اضطراب داشته است. این گیاه التهاب های عصبی را رفع میکند. در نتیجه در درمان سردرد ها بسیار موثر است.به صورت چای یا تنتور قابل استفاده است.همچنین عصاره مایع آن به صورت کپسول قابل استفاده است.

زیرفون

زیرفون درختی است که از گلهای آن برای دمنوشهای دارویی استفاده شده است.این گیاه به غلبه بر اضطراب مشهور است همچنین برای درمان التهاب موثر است. زیرفون موجب تحریک سیستم تعریق در بدن میشود.و همین باعث میشود سموم بدن خارج شود.به صورت تنتور عصاره مایع یا کپسول قابل استفاده است.همچنین از این گیاه برای رهایی از انقباض عصبی،درمان انواع سردردها مانند درمان سردرد سینوسی و درمان میگرن قاعدگی، آرام کردن ذهن و کمک برای اختلالات خواب استفاده می‌شود.

تخم گشنیز

تخم گشنیز یکی از ادویه های محبوب ما ایرانیهاست.این گیاه توانایی درمان طیف وسیعی از اختلالات و آلرژی ها را دارد.در درمان دیابت و درمان دردهای میگرنی بسیار مورد توجه بوده است.در طب آیورودا بخور تخم گشنیز تازه برای تسکین سردرد استفاده میشود.خاصیت ضد التهابی این گیاه در تسکین درد میگرن قاعدگی موثر استتخم گشنیز را می توان جوید، یا به عنوان مکمل در غذا و دمنوش استفاده کرد.

گالتریا

گالتریا به دلیل خاصیت ضد التهابی که دارد برای مهار و درمان انواع دردهای عصبی و اضضطرابی موثر است.از گالتریا به شکل دمنوش یا تنتور می توان استفاده کرد همچنین عصاره روغن آن میتواند درد عصب و انواع سردرد میگرنی پریودی را رفع کند

اوودیا

این گیاه چینی در درمان دل درد ، سردرد اسهال و استفراغ استفاده میشود.میوه های آن در کاهش فشارخون موثرند. و بعلاوه به دلیل خاصیت ضدالتهابی که دارد در بهبود سردرد پریودی موثر است.

درمان سردرد پریودی

سردرد در زمان پریود معمول است و در حالت کلی خطری ندارد.اما هر دردی با توجه به شدت آن میتواند در بلند مدت بر روح و روان شخص تاثیر منفی بگذارد و نیازمند درمان است.اگر راه های خانگی در بهبود سردرد پریودی شما موثر نبود مراجعه به پزشک ضروری است.در موارد شدید تجویز دارو و هورمون درمانی برای درمان سر درد پریودی توسط پزشک انجام میشود.

اگر سردرد شما همراه با گیجی، تشنج، دوبینی، بی حسی یا مشکل در تکلم باشد احتمالا به قاعدگی مربوط نیست.و نشانه یک بیماری است.پس حتما به پزشک مراجعه کنید.

سوالاتی که ممکن است برای شما هم پیش بیاید

علت سر درد دوران پریودی چیست؟
کم خونی ، اختلالات هورمونی ، سندروم پیش از قاعدگی PMS

برای درمان سردرد پریودی چه باید کرد؟
اگر سر درد شدید نیست از درمانهای خانگی استفاده کنید، اگر بهتر نشدید از مسکنها استفاده کنید، درصورتی که با خوردن یک مسکن احساس بهتر شدن نداشتید ، به پزشک مراجعه کنید

آیا سردرد شدید قبل از پریودی طبیعی است؟
سردرد یکی از شایع ترین علائم PMS سندروم پیش از قاعدگی است.که معمولا پیش از پریود شروع میشود و به دلیل اختلالات هورمونی است، سردرد بعد از سومین روز پریود ، ممکن است ارتباطی به پریودی فرد نداشته باشد و باید با پزشک مشورت شود

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.اطلاعات بیشتر

#