کارامل ماکیاتو جذابترین نوشیدنی ایتالیایی

فهرست مطالب

کارامل ماکیاتو یکی از خوشمزه ترین نوشیدنی های گرم با پایه قهوه است، این نوشیدنی ایتالیایی با قهوه اسپرسو شیر و کارامل تهیه میشود، اگر دوست دارید از این به بعد در منزل کارامل ماکیاتو خانگی درست کنید، با دلفین همراه شوید.

کارامل ماکیاتو چیست

کارامل ماکیاتو یک نوشیدنی خوشمزه با ترکیبی از شیر ، قهوه و کارامل است.اسم کارامل ماکیاتو در این نوشیدنی به خاطر مقدار شیری است که روی نوشیدنی ریخته میشود و به شکل لکه روی اسپرسو ظاهر میشود.وقتی روی مقداری اسپرسو چند قطره شیر بریزید این لکه شیر را مشاهده خواهید کرد. انواع ماکیاتو ها شامل اسپرسو ماکیاتو یا کافه ماکیاتو، لاته ماکیاتو و کارامل ماکیاتو هستند.که به تفیکیک طرز تهیه آنها را درج خواهیم کرد.در حال حاضر پودر کارامل ماکیاتو در بازار به فروش می رسد. هر لیوان کارامل ماکیاتو 250کالری دارد.

تاریخچه کارامل ماکیاتو

کارامل ماکیاتو یا کافه ماکیاتو نوشیدنی دلچسب ایتالیایی است، کافه به‌معنای قهوه و ماکیاتو به‌معنای «نشان‌دار» یا «لکه‌دار» شده‌است و در این نوشیدنی، اشاره به مقدار خیلی کم شیری دارد که پس از آماده‌سازی به صورت کف، در حد یک یا دو قاشق غذاخوری بر روی یک فنجان اسپرسوی داغ ریخته می‌شود و آن را اصطلاحا نشان دار یا علامت دار می‌کند. یک شات قهوه اسپرسو که به آن یک لکه شیر اضافه می‌شود اسپرسو ماکیاتو نامیده می‌شود.وقتی با کارامل سرو شود کارامل ماکیاتو نام دارد.ماکیاتو وقتی به وجود امد که عده ایی می خواستند تلخی اسپرسو را با منم شیر از بین ببرند.اما دوست نداشتند طعم شیر طعم قهوه آنها را تغییر بدهد،پس تا جایی شیر را اضافه کردند که طعم اسپرسو را خراب نکنند. کارامل ماکیاتو اولین بار در کافه استارباکس تولید شد، کارامل ماکیاتو طعم خیلی بهتری نسبت به سایر قهوه های ماکیاتو دارد.

طرز تهیه کارامل ماکیاتو

در این قسمت اموزش ساخت کارامل ماکیاتو را برای شما قرار داده ایم، برای تهیه کارامل ماکیاتو به ازای هر لیوان یک شات اسپرسو احتیاج دارید.اسپرسو را با موکاپات یا با دستگاه اسپرسوساز خانگی درست کنید. برای تهیه فوم شیر میتوانید از دستگاه اسپرسوساز استفاده کنید یا با فرنچ پرس این کار را انجام بدهید، اگر به این وسیله ها دسترسی ندارید میتوانید از همزن دستی یا برقی یا حتی مخلوط کن استفاده کنید.با ما همراه شوید تا آموزش کارامل ماکیاتو را بخوانید. برای ترکیب کارامل ماکیاتو از مواد زیر استفاده کنید.

مواد لازم

پودر قهوه اسپرسو : 20 گرم ( یک شات قهوه اسپرسو )

شیر : نصف فنجان ( 120 میلی لیتر )

سیروپ کارامل ماکیاتو : 30 میلی لیتر

طرز تهیه فوم شیر با فرنچ پرس

برای تهیه فوم شیر بت کمک فرنچ پرس به صورت زیر عمل کنید:

  • مقداری شیر را گرم کنید ، شیر نباید برای این کار بجوشد، نباید کاملا داغ باشد، دما به حدی باشد که گرم شدن شیر را حس کنید اگر دماسنج دارید ، دمای 60 درجه برای این کار مناسب است.
  • شیر گرم را به فرنچ پرس منتقل کنید.دقت کنید برای ایجاد فوم ، نباید فرنچ پرس را پر کنید. نصف ظرفیت آن باید خالی بماند.تا فضای کافی برای تشکیل فوم وجود داشته باشد.
  • به آرامی دسته مخصوص فرنچ پرس را به سمت بالا و پایین حرکت بدهید تا کم کم فوم شیر ایجاد شود.

طرز تهیه اسپرسو با موکاپات

برای تهیه اسپرسو با موکاپات به روش زیر عمل کنید:

  • حداکثر تا زیر سوپاپ مخزن آب موکاپات آب جوش بریزید.
  • به ازای هر شات اسپرسو یک قاشق غذاخوری قهوه بریزید.قهوه را در سبد صاف کنید.
  • موکاپات را بسته و روی شعله ملایم بگذارید ، پنج تا شش دقیقه طول میکشد تا قهوه شما آماده شود.

آماده کردن نوشیدنی کارامل ماکیاتو

برای کارامل این نوشیدنی میتوانید از سیروپ کارامل آماده استفاده کنید.

  • در مرحله اول یک لیوان مناسب برای سرو نوشیدنی کارامل ماکیاتو انتخاب کنید، و برای اولین لایه سی میلی لیتر سیروپ کارامل بریزید
  • در مرحله دوم شیر و کف شیر را بریزید، صبر کنید تا فوم شیر کاملا از شیر جدا شود. که در لایه بالایی قرار بگیرید
  • در مرحله سوم به آرامی و با دقت زیاد اسپرسو را از وسط کف شیر به داخل بریزید، این مرحله بسیار حساس است ، چرا که باید دقت کنید اسپرسو بین شیر و کف شیر قرار بگیرد.
  • روی کف شیر را با پودر قهوه یا سیروپ کارامل تزیین کنید.

انواع کارامل ماکیاتو

طرز تهیه آیس کارامل ماکیاتو

ایس کارامل ماکیاتو چیست؟ یک نوشیدنی خنک برای عصرهای تابستان است، آیس کارامل ماکیاتو به انگلیسی به صورت Iced Caramel Macchiato نوشته میشود. اگر دوست دارید آیس کارامل ماکیاتو تهیه کنید، پیش از اضاف کردن اسپرسو در مرحله سوم ، چند تکه یخ در لیوان بیاندازید، این کار را به ارامی انجام بدهید، و بعد از یخ ، قهوه را اضافه کنید، به این ترتیب نوشیدنی خنک با طعم کارامل ماکیاتو خواهید داشت.

طرز تهیه لاته ماکیاتو

لاته ماکیاتو سه لایه به ترتیب شیر، اسپرسو و فوم شیر دارد. مقدار شیر دوبرابر کارامل ماکیاتو و مقدار اسپرسو نصف مقداری که برای کارامل اسپرسو استفاده میشود، در نظر گرفته میشود، لاته نوشیدنی با شیر است.

پودر قهوه اسپرسو : 10 گرم ( نصف شات قهوه اسپرسو )

شیر : یک فنجان ( 240 میلی لیتر )

تفاوت کارامل ماکیاتو و موکا

در سه چیز با هم فرق می کنند ، ماکیاتو تنوع طعم ندارد ،میزان شیر استفاده شده در آنها فرق میکند.موکا بر پایه شکلات و طعم دهنده هاست

#