نکات طلایی برای داشتن حوله های تمیز و لطیف

فهرست مطالب

برای بسیاری از افراد این یک روال است: دوش بگیرید، خشک کنید و بلافاصله حوله را در سبد لباسشویی بیندازید. اما این اصلا ضروری نیست. می توانید از حوله خود دوباره هم استفاده کنید.پس بالاخره بعد از چند بار شستشو می توانید آن را بشویید؟ با دلفین همراه شوید.

هرکسی رویکرد خاص خود را برای شستن حوله ها دارد. برخی یک بار از حوله استفاده می کنند و سپس آن را در سبد لباسشویی می اندازند. دیگری ممکن است از همان حوله به مدت یک هفته استفاده کند و آن را در یک زمان استاندارد در طول هفته بشویید. اما کدام بهترین است؟

حوله محل تجمع باکتری

مانند بسیاری از روشهای زندگی ، بهترین روش میانه روی است. انداختن حوله خود در سبد لباسشویی بلافاصله پس از خشک شدن لازم نیست. شما تازه از حمام بیرون آمده اید و اساساً تمیز هستید. ممکن است مقداری باکتری پوست روی حوله باقی مانده باشد، اما حوله شما واقعا کثیف نمی شود. خوب است بلافاصله پس از استفاده از حوله از خشک شدن آن اطمینان حاصل کنید. آن را آویزان کنید و حوله خود را مچاله شده در گوشه ای نیندازید. اگر حوله شما نمی تواند به درستی خشک شود، شرایط عالی را برای پخش شدن آن باکتری های پوست روی حوله ایجاد می کنید. و این البته، همان چیزی است که حتما می خواهید از آن اجتناب کنید.

چند وقت یکبار آنها باید شسته شوند؟

چه مدت می توانید از حوله خود استفاده کنید؟ به طور کلی، می توانید فرض کنید که بعد از سه تا پنج بار استفاده ، باید حوله خود را در ماشین لباسشویی بیندازید. استفاده از یک حوله برای یک هفته خیلی راحت نیست. با مرطوب کردن حوله هر بار که از آن استفاده می کنید، باکتری های روی حوله فضای زیادی برای گسترش دارند.

توجه: حوله هایی که حین ورزش استفاده میکنید ،  بهتر است بعد از یک بار استفاده ، با دمای 60 درجه در لباسشویی شسته شوند. با این روش مطمئناً تمام باکتری ها را از بین می برید.

حوله ها را جدا از لباس های دیگر بشویید. حوله ها رنگ های لباس های دیگر را جذب می کنند، پرز می اندازند و لباس های کوچکتر را به دام می اندازند، و منجر به شستشوی بی اثر آنها می شود. اگر می خواهید در هزینه، زمان یا انرژی صرفه جویی کنید، مخلوط کردن لباسها و حوله ها خوب است، اما توجه داشته باشید که شستشوی یک حوله جداگانه بهترین نتایج را به همراه خواهد داشت.و البته اگر از حوله‌هایتان برای نظافت و گردگیری استفاده می‌کنید، حتما میخواهید آنها را جداگانه بشویید تا لباس‌هایتان را در معرض لکه یا میکروب قرار ندهید.

نحوه شستشوبرای اولین بار

حوله های جدید را قبل از استفاده با دقت خاصی بشویید. تا نرم کننده مخصوصی را که تولیدکنندگان برای بهبود ظاهر استفاده می کنند، کاملا از بین ببرید، زیرا این ماده باعث می شود جذب حوله کمتر شود. از آنجایی که حوله‌های جدید احتمالاً رنگ خود را از دست می‌دهند، از نصف مقدار معمول مواد شوینده استفاده کنید و یک پیمانه سرکه سفید روی حوله‌ها اضافه کنید تا رنگ کمتری از آنها پاک شود.
اگر حفظ رنگ حوله برای شما مهم هست، دو یا سه بار اول که حوله را می‌شویید، از سرکه استفاده کنید.

انتخاب دمای آب

اکثر حوله های سفید و رنگ روشن باید با آب داغ شسته شوند. و حوله های تیره باید با آب گرم شسته شوند، زیرا آب داغ باعث می شود رنگ آنها زودتر از بین برود. با این حال، اگر حوله‌های شما کتان یا دارای تزئیناتی است یا الیاف ظریفی دارد ، شستشوی سرد آنها را بهتر حفظ می‌کند.
اگر حوله های ظریف به شدت کثیف می شوند، ممکن است باز هم نیاز داشته باشید که حوله های ظریف را به جای آب سرد، با آب گرم بشویید. و البته هرچه آب گرمتر باشد، حوله ها تمیزتر و ضد عفونی تر خواهند بود.

نرم کننده آری یا خیر

از نرم کننده ها کمتر استفاده کنید یا اصلا استفاده نکنید. نرم کننده های پارچه، افزودنی های اختیاری به لباس های شما هستند که معمولاً در یک محفظه مخصوص، جدا از مواد شوینده اضافه می شوند. در حالی که آنها لباس شما را نرم و لطیف می کنند، جذب حوله شما را کاهش می دهند. فقط زمانی از نرم کننده پارچه استفاده کنید که مایلید طول عمر حوله خود را کمتر کنید.

ضدعفونی حوله ها

حوله ها را با سفید کننده بدون کلر یا سرکه سفید ضدعفونی کنید. یک فنجان سرکه سفید را هر چند وقت یک بار به مواد شوینده اضافه کنید تا حوله شما را تمیز تر کند. برای بهداشت بهتر، می توانید به جای آن از 3/4 فنجان سفید کننده بدون کلر استفاده کنید، اگر رنگ حوله های شما تیره است، از سفیدکننده استفاده نکنید.
سفید کننده باید در محفظه مخصوص آن که به این منظور در ماشین لباسشویی قرار داده شده ، ریخته شود. اگر دستگاه شما محفظه سفید کننده ندارد، سفید کننده را با 1 لیتر آب مخلوط کرده و 5 دقیقه پس از شروع بارگیری داخل دستگاه بریزید.و یا داخل محفظه پودر بریزید.
اما سرکه را بهتر است در محفظه نرم کننده پارچه بریزید.

خشک کردن

حوله ها را بلافاصله پس از شستن خشک کنید. هرچه بیشتر اجازه دهید حوله‌هایتان خیس بماند، احتمال رشد کپک روی حوله‌هایتان بیشتر می‌شود. آنها را بلافاصله پس از اتمام شستشو خشک کنید تا تمیز بمانند. توجه داشته باشید که آویزان کردن حوله برای خشک شدن ممکن است چندین ساعت در شرایط مرطوب یا سرد طول بکشد

اگر از خشک کن استفاده می کنید، آن را مطابق با مواد حوله تنظیم کنید. بیشتر حوله ها از پنبه تهیه می شوند و باید با حرارت زیاد خشک شوند. حوله‌های کتان و حوله‌های تزئینی شکننده باید هنگام استفاده از دستگاه در محیط خنک خشک شوند.
همیشه قبل از راه اندازی خشک کن، پرزها را با پرز گیر جدا کنید. تجمع پرزها می تواند باعث آتش سوزی شود.
هنگام استفاده از خشک کن نیازی به دسته بندی حوله ها بر اساس رنگ ندارید. ممکن است آنها را با وسایل دیگر در یک بار خشک کن قرار دهید، اما این امکان وجود دارد که یک حوله یک تکه لباس را به دام بیاندازد و از خشک شدن آن جلوگیری کند.

اگر حوله‌های شما در پایان چرخه خشک کردن کمی مرطوب هستند، ممکن است به جای روشن کردن مجدد خشک‌کن، آویزان کردن آن‌ها برای خشک کردن، مقرون به صرفه‌تر باشد.

لباس ها را در مکانی با گردش هوا و گرم آویزان کنید تا خشک شوند. اگر خشک‌کن ندارید یا حوله‌هایتان کمی مرطوب از خشک‌کن بیرون آمده‌اند، می‌توانید آن‌ها را روی بند رخت یا هر سطح تمیزی که فضای کافی دارد پهن کنید. اگر به خشک‌کن عادت دارید، حوله‌های خشک‌شده در هوا در ابتدا زبر به نظر می‌رسند، اما با لمس آب بلافاصله نرم می‌شوند.
نور مستقیم خورشید برای خشک کردن حوله ها و کاهش میکروب ها بهترین است.
اگر نور خورشید در دسترس نیست، حوله های خود را در مقابل بخاری قرار دهید. همچنین می توانید آنها را بالای دریچه گرمایش قرار دهید.

منبع : سایت tips and tricks و سایت wikihow

#