شگفت انگیزترین روستاهای ایران

فهرست مطالب

روستاهای ایران از ساده ترین آنها تا شگفت انگیزترینشان همگی جنبه گردشگری دارند، سفر به آنها میتواند لحظات آرام بخشی برای شما به ارمغان بیاورد، مخصوصا در این دوره زمانی، که زندگی همه ما تحت تاثیر دنیای دیجیتالی قرار گرفته است. برای آشنایی با برخی از آنها با دلفین همراه شوید

میمند، روستایی در دل کوه

میمند آنقدر شگفت انگیز است که در سازمان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، این روستای صخره ایی، حاصل کنده کاری هایی است که در دل کوه انجام شده است، و به همین سبب به روستای دستکَند هم معروف شده، سفر به این روستا و مشاهده این کنده کاری ها شما را شگفت زده خواهد کرد.باستان شناسان عمر برخی از این سازه ها را 12 هزار سال تخمین زدند، اینکه روستای میمند به دست کدام قوم ساخته شده است، هنوز ابهام دارد، در هر اتاق این خانه ها یک طاقچه کنده کاری شده است، در معماری این سبک خانه ها را کیچه می نامند، هر کیچه چند اتاق دارد.

لوکیشن میمند

این روستا در استان کرمان و 38 کیلومتری شهربابک قرار دارد ، برای دستیبای به لوکیشن میمند از اینجا استفاده کنید

آب و هوای میمند

برای کسب اطلاع از وضعیت آب و هوایی میمند اینجا را ببینید

ایستا، روستایی با تفکر قدیمی


ایستا روستایی است با مردمی که به شیوه قدیم زندگی میکنند، نه تنها در خانه هایشان تلویزیون ندارند، هیچ خودرویی در روستا نخواهید دید،
در این روستا حتی از گاز و برق استفاده نمیشود، حتی مراسم عزاداری و عروسی را برگذار نمی کنند و علاقه ایی به این شیوه زندگی مدرن، نشان نمیدهند! این روستا یکی از عجیب ترین روستاهای ایران می باشد.

لوکیشن ایستا

این روستا در استان البرز، شهرستان طالقان، در فاصله 45 کیلومتری کرج قرار دارد.برای دستیبای به لوکیشن ایستا از اینجا استفاده کنید

آب و هوای ایستا

برای کسب اطلاع از وضعیت آب و هوایی ایستا اینجا را ببینید

زرگر، اروپانشینان ایران

این روستا، به روستای اروپانشین ایران معروف است، دلیلش زبان مردم منطقه است که خود محلی ها به آن زبان زرگری میگویند، اما آنچه مشهورش کرده است شباهت آن به گویش رومانو است، رومانو یکی از زبانهای اروپایی است

آنچه نقل قول شده است، این است که مردم این روستا از کشور رومانی در زمان جنگ ایران و روم به اسارت گرفته شده اند و به دلیل اینکه درشت هیکل بوده اند، مورد بخشش پادشاه درامده و در این روستا ساکن شده اند.البته صحت این نقل قول بر نگارنده این مطلب محرز نشده است.

لوکیشن زرگر

این روستا در شرق قزوین واقع شده است.رای دستیبای به لوکیشن زرگر از اینجا استفاده کنید.

آب و هوای زرگر

برای کسب اطلاع از وضعیت آب و هوایی زرگر اینجا را ببینید

ماخونیک، سرزمین لی لی پوتهای ایران

سرزمین لی لی پوتهای ایران، آنچه باعث شهرت این روستا شده است ، قد کوتاه اهالی آنجاست ، بلندقدترین فرد این روستا 140 سانتیمتر است ، همین اتفاق باعث شده است شکل خانه های آنها متفاوت است، آنها در دامنه تپه‌ها و به صورت فشرده، در گودی زمین ساخته شده‌اند.

مردم ماخونیک تا حدود نیم قرن پیش، چای نمی‌نوشیدند، سیگار نمی‌کشیدند و اصلا گوشت هم نمی‌خوردند، آن‌ها حتی تلویزیون را یک جعبه شیطانی می‌دانستند.

لوکیشن ماخونیک

این روستا در استان خراسان جنوبی، شهرستان سربیشه قرار دارد، برای دستیابی به لوکیشن ماخونیک از اینجا استفاده کنید

آب و هوای ماخونیک

برای کسب اطلاع از وضعیت آب و هوای ماخونیک اینجا را ببینید

هجیج، روستایی در دل کوه

شگفت انگیزترین موضوع این روستا، خانه های آن است، همه آنها از سنگ و در دل کوه ساخته شده اند، در ساختار آنها حتی یک آجر هم پیدا نخواهید کرد، و بام خانه های آنها حیاط خانه های بالاتر به شمار میرود

این روستا از مناطق دیدنی اورامانات است، به دلیل پلکانی بودن از محبوبیت خاصی بین گردشگران برخوردار است. همچنین با کوه‌های سنگی، مناظر سرسبز، چشمه‌های خروشان و مسیر پرپیچ و خم که چشم هر بیننده‌ای را به خود معطوف می‌کند همین خود دلیلی است که دوستداران طبیعت را به سمت خود سالانه جذب می کند. 

لوکیشن هجیج

این روستا جز شهرستان پاوه در استان کرمانشاه است ، برای دستیابی به لوکیشن روستا اینجا را ببینید.

آب و هوای هجیج

برای کسب اطلاع از وضعیت آب و هوای روستا اینجا را ببینید.

سیرچ، ییلاقی در دل کویر

این روستا در چند کیلومتری از گرمترین نقطه ایران یعنی گندم بریان قرار دارد، با این وجود در این منطقه شاهد گونه های گیاهی سرسبزی هستیم که این منطقه ییلاقی را برای استان کرمان خلق کرده اند.

حتی جالب است بدانید رشته کوه هایی در این منطقه وجود دارد که برف و یخبندان ان باعث به وجود امدن پیست اسکی شده است!

لوکیشن سیرچ

این روستا در ۸۰ کیلومتری شهر کرمان و ۲۵ کیلومتری مرکز شهرستان شهداد نیز واقع است و در ارتفاع ۱۵۵۰ متر در دره ی رودی به همین نام نیز قرار دارد.برای دستیابی به لوکیشن آن اینجا را کلیک کنید

آب و هوای سیرچ

برای کسب اطلاع از آب و هوای سیرچ اینجا را مشاهده کنید.

ابیانه، روستایی با ساختار پلکانی

ابیانه نیز یکی دیگر از روستاها با ساختار پلکانی است که در ان بام یک خانه ، حیاط خانه بالاتر ان است. این ساختار زیبا و شگفت انگیز را در تصویر زیر از روستای ابیانه مشاهده می کنید.

همانطور که مشاهده می کنید این روستا ظاهری بسیار زیبا و شگفت انگیز دارد و سفر به آن را قطعا به شما پیشنهاد خواهیم کرد.

معماری پلکانی منظم و زیبای این روستا باعث شده است تا ابیانه در آثار ملی ایران ثبت شود.

لوکیشن ابیانه

این روستا در دامنه کوه کرکس و در فاصله 40 کیلو متری نطنز در استان اصفهان واقع شده است.برای دستیابی به این لوکیشن از اینجا استفاده کنید

آب و هوای ابیانه

برای کسب اطلاع از آب و هوای ابیانه اینجا را مشاهده کنید.

درکش، روستای داروهای گیاهی

این روستا حدود 380 گونه گیاهی دارد و از میان این گونه ها 80 نوع آنها نایاب هستند،

این روستا بافت جنگلی دارد و در ان گیاهان زیادی در قالب جنگل کوهستانی به وجود آمده اند.علاوه بر پوشش گیاهی به دلیل اینکه روستای درکش زیستگاه گوزن قرمز نیز می باشد باعث شهرت آن شده است

لوکیشن درکش

این روستا در استان خراسان شمالی و در فاصله 30 کیلو متری شهر آشخانه واقع شده است.برای دستیابی به لوکیشن درکش اینجا را کلیک کنید.

آب و هوای درکش

برای کسب اطلاع از دمای هوای درکش اینجا را ببینید.

افجه، باغستانی در 5 کیلومتری پایتخت

در روستای افجه باغستان‌ها و مزارع كشاورزی وسیعی وجود دارد. دشت هویج مهم‌ترین جاذبه های طبیعی این روستاست كه در بهار و تابستان طبیعت‌گردان بسیاری را پذیراست.

از دیگر جاذبه‌های طبیعی روستای افجه، آبشار پسچویك، آبشار موآب و چنار 400 ساله‌ای است كه در كنار سقاخانه روستا قرار دارد. در ضلع شمالی روستا و میان باغی وسیع، ویرانه‌های كاخی وجود دارد كه متعلق به ناصرالدین شاه قاجار بوده است. قلعه سربند كه از آثار متعلق به قرن دوم یا سوم هجری‌قمری است نیز بر غنای جاذبه‌های تاریخی افجه افزوده است.

لوکیشن افجه

روستای افجه در پنج کیلومتری تهران، یکی از روستاهای لواسان است، برای دستیابی به لوکیشن افجه، اینجا را ببینید.

آب و هوای افجه

برای کسب اطلاع از آب و هوای افجه، اینجا را ببینید

شیوند، سرزمینی با 2300سال قدمت

روستایی میان کوه‌های زاگرس و سد کارون که وجود جنگل‌های بلوط، رودخانه‌ها، آبشارها و صخره‌ها آن را به جایی بکر تبدیل کرده است. برای رسیدن به آبشار باید از مسیری رویایی عبور کنید؛ مسیری که رودخانه پرآبی از آن می‌گذرد و مناظر سرسبز آن چشم‌نواز است. بعد از گذر از این مسیر، به کوه منگشت می‌رسید، همان کوهی که آبشار شیوند از آن سرچشمه می‌گیرد. این آبشار یکی از جلوه‌های بی‌نظیر طبیعت خوزستان است. جلوی آبشار که بایستید، عظمت آن شما را به وجد می‌آورد. دور تا دور آبشار درختان بلوط، گیاهان دارویی پونه، کتیرا و غیره دیده می‌شود. عطر این گیاهان در هوا و نجوای آبشار در گوش‌تان می‌پیچد. اگر اوایل بهار را برای دیدن آبشار انتخاب کنید، آن ‌را در اوج زیبایی‌اش خواهید دید.

طبق آثار باقیمانده از این روستا، قدمتش به حدود 2300 سال پیش باز می‌گردد. از آثار تاریخی این روستا می‌توان به سنگ‌نوشته‌ای باستانی و كاروانسرای صفوی اشاره كرد. شیوند در حاشیه دریاچه سد كارون قرار گرفته است.

در اطراف روستای شیوند جنگل‌های بلوط خودنمایی میکند. آبشار و دریاچه سد كارون از جاذبه‌های این روستاست. اطراف روستای شیوند را كوهستان‌های مرتفعی در برگرفته است كه از جمله آن می‌توان به كوهستان مونگشت اشاره كرد. مونگشت هرساله كوهنوردان بسیاری را از نقاط مختلف ایران به سوی خود جذب می‌كند.

شنا، قایقرانی، اسكی روی آب و ماهیگیری از فعالیت‌های تفریحی این روستا محسوب می‌شود.

لوکیشن شیوند

این روستای تاریخی، یك ساعت از شهر ایذه در استان خوزستان فاصله دارد.برای دستیابی به لوکیشن شیوند، اینجا را ببینید.

آب و هوای شیوند

برای کسب اطلاع از آب و هوای شیوند، اینجا را ببینید.

دوساری، روستای آهکی

دوساری میان كوه‌های آهكی قرار گرفته است، آب و هوای معتدل‌تر، خاك مناسب و جریان آبی كه از میان صخره‌ها به شمال روستا وارد می‌شود، موقعیت مناسبی برای باغداری و كشاورزی روستاییان فراهم آورده است. مهم‌ترین فعالیت مردم دوساری باغداری است. در این میان بیشتر باغ‌های روستا به انواع مركبات و خرما اختصاص یافته است. اگر در اسفند و فروردین به این روستا وارد شوید، عطر بهار نارنج و پرتقال به مشام شما میرسد.

لوکیشن دوساری

دوساری در پنج کیلومتری جاده جیرفت به کهنوج قرار گرفته است.برای دستیابی به لوکیشن دوساری، اینجا را ببینید.

آب و هوای دوساری

برای کسب اطلاع از دمای هوای دوساری اینجا را ببینید.

گرمارود، روستایی از دوران حکومت مادها

گرمارود یا گرماب‌رود تقریبا انتهای الموت است، از شمال به قلعه نویذر(میمون‌دژ) و مناطق زرشك و گچلات و از جنوب به گردنه‌های اوانك محدود است.

بر اساس حفریات تپه‌های اطراف این روستا مشخص شده است قدمت این روستا به دوران حكومت مادها برمی‌گردد. در سه قبرستان این روستا سنگ‌های قبر جالبی وجود دارد كه بیش از 200 سال قدمت دارد. این روستا دارای پنج آسیاب قدیمی است. رود الموت، رودخانه و آبشار گرمارود و دوصخره موجود در شمال‌شرقی ده موسوم به دوقلوهای كله‌قندی، از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی این روستا هستند. ورزش‌های آبی چون شنا، قایقرانی و ماهیگیری از فعالیت‌های گردشگری این روستا هستند.

لوکیشن گرمارود

روستای گرمارود در انتهای الموت در استان قزوین قرار گرفته است.برای دستیابی به لوکیشن گرمارود اینجا را ببینید.

آب و هوای گرمارود

برای کسب اطلاع از دمای هوای گرمارود، اینجا را ببینید.

شما به کدام روستا سفر کرده اید، اگر روستای دیگری میشناسید برای ما بنویسید

#