معرفی ده مکان تفریحی برای سفر به روستای لافت

فهرست مطالب

بندر لافت از توابع روستای سلخ با 3 هزار سال قدمت یکی از قدیمی‌ترین روستاهای ایران در حاشیه خلیج فارس و قشم به‌شمار می‌آید. روستای لافت در استان هرمزگان، مکانی عالی برای تفریح و گردشگری و همچنین آشنایی با تاریخ جزیره قشم است. این جزیره به عنوان یک منطقه آزاد، از موقعیت‌های گردشگری و طبیعی زیادی برخوردار است. بنابراین، برای سفر به لافت پیشنهاد میکنیم با دلفین همراه شوید تا با جاذبه های دیدنی آن آشنا شوید.

جاذبه های تاریخی لافت

جاذبه های دیدنی روستای لافت به دو دسته جاذبه‌های تاریخی و جاذبه‌های طبیعی تقسیم می‌شوند. جاذبه‌های تاریخی فراوان این منطقه باعث جذب مسافران زیادی شده است. با ما همراه باشید تا بهترین جاذبه‌ های دیدنی بندر لافت را به شما معرفی کنیم.

قلعه نادری

safarzon.com

قلعه نادری بندر لافت که در جنوب این روستا و در طول جغرافیایی ۵۵ درجه و ۵ دقیقه‌ی شرقی، و عرض جغرافیایی ۲۶ درجه و ۵۴ دقیقه‌ی شمالی واقع شده است که مردمان محلی به آن قلعه نادرشاهی نیز می‌گویندکه به دستور لطیف‌خان امیرالبحر نادرشاه برای حفاظت از تنگه خوران که راه ارتباطی میان بندرکنگ، بندر لنگه و بندرعباس بود، ساخته شد.این قلعه طرحی مربعی دارد و دیوارهای قلعه دارای پنج برج مربع شکل بوده و خود دیوارها دارای سوراخهای برای استفاده توپ بودند. توپ‌های باقی‌مانده در درون قلعه در زمان سلطنت رضاخان از لافت به بندر کنگ منتقل شد و تنها توپ باقی مانده از آن زمان نیز در زمان ساخت بلوار ساحلی لافت در زیر آن مدفون گردید.

متاسفانه بر اثر عوامل محیطی بخش زیادی از قلعه از بین رفته است و فقط دیوار‌ها، ۳۰ حلقه آب، سه حوض، دو آب انبار قدیمی و چهار برج در آن باقی مانده است. شیوه معمارى این قلعه هم کم‌ و بیش به معمارى قلعه ‌هاى پرتغالى شباهت دارد و در ساخت آن از مصالحی همچون سنگ، ملات ساروج و گچ خمیر استفاده شده است. قلعه نادری لافت تنها قلعه ای است که توسط بومیان محلی ایرانی در جزایر خلیج فارس ساخته شده است واین جادبه تاریخی لافت در سال 1390 مرمت و بازسازی شده است وامکان بازدید از این مکان برا گردشگران فراهم می باشد.

قلعه پرتغالی ‌ها

alibaba.ir

قلعه پرتغالی‌ها،که در نزدیکی قبرستان قدیمی روستای لافت قرار دارد، از دیگر جاذبه های دیدنی لافت است. قلعه تاریخی پرتغالی‌ها در سال ۱۵۰۷ به دستور ملوان پرتغالی آلفونسو آلبرکوئرک ساخته شد.این قلعه دارای طرحی به شکل ذوزنقه و مصالح به کاررفته در آن شامل سنگ های مرجانی و سنگ لاشه و ملات ساروج است این قلعه دارای چهاربرج و بارو می باشد که حفره هایی برای قرارگیری توپ بر روی آنها وجود دارد.این قلعه شامل آب انبار بزرگ مرکزی، آب انبار کوچک،اتاق استراحت نگهبانان، انبار مهمات، گارگاه تعمیر توپ و سطحوحی شیب دار جهت حمل توپ ها به برج ها است.

این قلعه جهت کنترل عبور و مرور کشتی های تجاری در تنگه هرمز توسط پرتغالی ها به مدت117سال استعمار پرتغالی ها بر منطقه مورد استفاده قرار می گرفته است سرانجام در دوره صفوی و زمان شاه عباس اول با فرماندهی امام قلی خان این قلعه و قلعه هرمز درسال 1622 میلادی و 1031 هجری قمری تسخیر و پس از مدت کوتاهی پرتغالی ها به طور کامل  مجبور به خروج از خلیج فارس شدند. قلعه پرتغالی های لافت قشم در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

گورستان قدیمی

alaedin.travel

در پایین یکی از تپه‌های لافت، یک گورستان باستانی با مقبره‌های هزار ساله وجود دارد که به دلیل قدمت گورستان برای بسیاری از گردشگران جالب است و جاذبه های گردشگری بندر لافت محسوب می‌شود.به باور مردم بومی مقبره های موجود در این گورستان  یادگار حمله عثمان ثقفی فرماندار بحرین و عمان  و علاء خضرمی به این جزیره هستند,در قرن هفتم میلادی عثمان ثقفی سپاهی را برای تسخیر جزیره قشم گسیل کرد. بومیان این منطقه که در نبردحاصل از این لشکرکشی کشته شدند ,در این گورستان به خاک سپرده شدند.

قبرها و سنگ نوشته های روی آنها ,سال ها تحت تاثر عوامل محیطی همچون رطوبت وباد و باران قرار گرفته اند؛ از این رو متون و تاریخ حک شده بر روی آن ها به سادگی قابل تشخیص نیستند. محققان و مورخان پس از بررسی با توجه به نوع سنگ نوشته و کتیبه های موجود در این گورستان قدمتی بیش از هزار سال را برای این قبرها تخمین زده اند.

جاذبه های طبیعی لافت

بندر قشم با مساحتی ۱۰ برابر وسعت کیش دارای جاذبه های طبیعی و دشت‌های بزرگ است. به دلیل این وسعت، فاصله قشم با جاذبه های گردشگری لافت بیشتر است. بهتر است پیش از سفر با این جاذبه‌ها بهتر و بیشتر آشنا شوید، تا سفر راحت‌تری داشته باشید. در ادامه به معرفی برخی از جاذبه‌های طبیعی لافت می‌پردازیم.

جنگل حرا

kojaro.com

یکی از بی‌نظیرترین پدیده‌ها و جاذبه های گردشگری روستای لافت جنگل حرا است. از آنجایی که جنگل حرا یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های قشم است، بازدید از این جنگل‌ها را در طول سفر فراموش نکنید. درختان جنگل حرا ویژگی جالبی دارند، این درختان در آب شور دریا رشد کرده‌اند، ریشه‌های درهم تنیده درختان جنگلی حرا در برابر شوری آب مقاومت می‌کنند و می‌توانند نمک را از برگ‌های خود حذف ‌کنند.

 دیدنی های نزدیک روستا و بندر لافت

دره تندیس ها

respina24.ir

دره تندیس‌ها در‌ قشم یکی از معروف‌ترین جاذبه های دیدنی لافت قشم است. این دره از مجموعه‌ای از کوه‌ها و صخره‌ها تشکیل شده‌است که به مرور زمان بر اثر باد و باران و سایر عوامل طبیعی فرسایش یافته‌اند. یکی از جذابیت‌های دره تندیس‌ها در قشم، وجود صدف‌هایی با شکل‌های جذاب و عجیب است که احتمالا برای بازدیدکنندگان جالب باشد.

چکاویر

kojaro.com

یکی از معروف ترین دیدنی های لافت قشم، تنگه چکاویر در این جزیره است که در اثر فرسایش آب و خاک در این منطقه طی میلیون‌ها سال تشکیل شده‌ است. فرورفتگی‌ها و سوراخ‌های دیوارهای این مکان منظره‌ای باورنکردنی را ر ایجاد می‌کند.

اماکن تفریحی اطراف لافت

از جمله تفریحات بندر لافت که برای گردشگران این منطقه جذابیت دارد، می‌توان به دیدن معابر و خانه‌های لافت در کنار مناره‌های بلند مساجد، گرم صحبت شدن با مردمی مهمان نواز و خونگرم و استراحت در زیر درختان بلند نخل اشاره کرد. در کنار این‌ها بازدید از اماکن تفریحی نیز می‌تواند لذت‌بخش باشد. در ادامه برخی از اماکن تفریحی لافت را معرفی می‌کنیم.

بام بندر قشم

kojaro.com

بام قشم تپه‌ای وسیع در سمت غربی جزیره است که برای دیدن مناظر بی‌نظیر جنگل‌های حرا، سواحل شمالی خلیج فارس و قسمتی از ژئوپارک قشم مناسب است. بام قشم یکی از فلات‌ها و یکی از مهم‌ترین جاذبه ‌های گردشگری لافت قشم و بخشی از ژئوپارک محسوب می‌شود. راه دسترسی به بام قشم بسیار آسان است و با کمی پیاده‌روی می‌توانید به آن‌جا برسید.

پارک کروکودیل

karnaval.ir

پارک کروکودیل نوپک قشم از دیدنی‌های بندر لافت و تنها مرکز پرورش کروکودیل در ایران و خاورمیانه است. حدود 100 کروکودیل از بزرگ‌ترین کروکودیل‌های ایران در این پارک زیست می‌کنند. در این مجموعه بخشی به ارائه اطلاعات مفید در مورد نحوه زندگی و تولد این حیوانات اختصاص داده شده است و به بازدیدکنندگان توضیحات کامل را ارائه می‌دهند.

غار نمکدان

eligasht.com

غار بسیار زیبا و شگفت‌انگیز نمکدان یکی دیگر از دیدنی های روستای لافت است. شما هنگام وارد‌شدن به این غار، با چراغ ها و قندیل‌های نمکی زیبا و بی‌نظیر مواجه می‌شوید. علاوه ‌بر‌ این، لایه‌های روی ‌هم نمک که نشان‌دهنده تاریخ طولانی غار هستند، مناظر دیدنی‌ای را ایجاد می‌کنند.

مراکز خرید در لافت

علاوه بر جاذبه های گردشگری بندر لافت، روستای لافت قشم دارای بازارهای سنتی متنوعی است که در بیشتر آن‌ها محصولات تولیدی و دستساز زنان آن منطقه به فروش می‌رسد. صدف یکی از مهم‌ترین مواد اولیه مورد استفاده در صنایع دستی این روستا است. در بازار بندر لافت می‌توانید انواع محصولات خیاطی، گل‌دوزی، قالی‌بافی، گلابتون‌دوزی و صنایع‌دستی را خریداری کنید. عمده سوغاتی های بندر لافت شامل صید روزانه ماهی جنوب و خرمای شیرین و خوش طعم از نخلستان است.

سخن آخر

علاوه بر جاذبه های گردشگری لافت قشم، می‌توانید از فعالیت‌هایی مانند غواصی، قایق‌سواری، تور‌ سافاری و غیره نیز لذت ببرید. قشم جزیره‌ای بزرگ و باشکوه در خلیج فارس است که با جاذبه‌ها و نقاط گردشگری و همچنین فعالیت‌های جالب و مفرح خود، شما را شگفت زده خواهد کرد. امیدواریم مطالب این مقاله کمک و راهنمایی مفید برای سفر به‌یاد ماندنی

 

شما به قشم و روستای زیبای لافت باشد.  

 

شاید برای شما هم این سوالات پیش بیاید
بندر لافت کجاست؟
بندر لافت در شمال غربی جزیره قشم، در مجاورت سواحل زیبای خلیج فارس و جنگل‌های زیبای حرا قرار دارد.
فاصله لافت تا قشم چقدر است؟
روستای لافت در 60 کیلومتری مرکز شهر قشم قرار دارد.
راحت ترین راه برای سفر به لافت چیست؟
ابتدا به سمت شهر قشم حرکت کنید و پس از طی 60 کیلومتر با ماشین شخصی یا تاکسی در جاده شمالی حرکت کنید.
فاصله لافت تا درگهان چقدر است؟
فاصله روستای لافت تا درگهان حدود 40 کیلومتر است.

 

#