راهکارهای افزایش استروژن در بدن

فهرست مطالب

استروژن یک هورمون طبیعی است که هم در مردان و هم در زنان یافت می شود. حفظ استروژن در سطح سالم برای هر دو جنس مهم است، اما زنان برای عملکردهای طبیعی بدن، مانند بچه دار شدن، به استروژن بیشتری نیاز دارند. در دوران یائسگی، سطح استروژن در زنان به طور قابل توجهی کاهش می یابد. در مورد اینکه چگونه تغییرات ساده در سبک زندگی و رژیم غذایی شما ممکن است استروژن شما را افزایش دهد،با دلفین همراه شوید.

به علائم توجه داشته باشید

اگر علائمی دارید که نشان می دهد سطح هورمون شما نامتعادل است، یا علائمی دارید که با سلامتی شما تداخل دارد، به پزشک خود مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که تغییرات هورمونی بسیار رایج است، به ویژه در زنانی که در دوران یائسگی قرار دارند. با این حال، اگر در محدوده سنی طبیعی یائسگی یا قبل از یائسگی نیستید یا اگر علائم شما شدید است، ممکن است بخواهید به پزشک مراجعه کنید. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • گرگرفتگی یا مشکل در خواب
  • تغییر در خلق و خو یا بدخلقی
  • تغییر در عملکرد جنسی یا کاهش باروری
  • تغییر سطح کلسترول

به پزشک خود مراجعه کنید

قبل از شروع برنامه استروژن درمانی، از پزشک خود در مورد اثرات استروژن بر بدن خود سوال کنید. در حالی که کمبود استروژن می تواند منجر به مشکلاتی شود، سطوح استروژن بیش از حد بالا (یا قرار گرفتن در معرض طولانی مدت در زمان های نامناسب) می تواند منجر به اختلالات قاعدگی، کیست تخمدان و سرطان سینه شود.
شرایط زیادی وجود دارد که می تواند علائمی مانند گرگرفتگی، کاهش میل جنسی و سایر علائم مرتبط با سطوح پایین استروژن را ایجاد کند. تصور نکنید که این علائم فقط مربوط به سطح استروژن شماست. قبل از شروع هر گونه درمان برای افزایش استروژن، از جمله مصرف مکمل های طبیعی یا گیاهی، با پزشک خود مشورت کنید.

اندازه گیری میزان استروژن

آزمایش های مختلفی برای تعیین سطح هورمون وجود دارد. پزشک احتمالاً از شما آزمایش خون می‌خواهد. خون شما همچنین ممکن است برای FSH (هورمون محرک فولیکول)، که مسئول تنظیم تولید استروژن و پروژسترون در تخمدان ها است، آزمایش شود.
شما باید قبل از انجام آزمایش در مورد هر گونه دارو و مکملی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین باید پزشک خود را در مورد هر گونه ضد بارداری هورمونی که استفاده می کنید مطلع کنید، زیرا این امر می تواند بر روی آزمایش شما تأثیر بگذارد. شما باید شرایط پزشکی از جمله بیماری تیروئید، تومورهای هورمونی وابسته به جنسی، کیست تخمدان، و خونریزی غیرمعمول واژینال را با پزشک خود در میان بگذارید، زیرا ممکن است بر سطح FSH شما تأثیر بگذارد.
آزمایش FSH معمولاً در روز دوم یا سوم پریود انجام می شود.
سه نوع استروژن وجود دارد. استرون، استرادیول و استریول، استرادیول نوعی استروژن است که معمولاً با آزمایش اندازه‌گیری می‌شود و محدوده طبیعی آن برای زنان یائسه 400-30 pg/mL (بسته به محل چرخه قاعدگی شما) و 0-30 pg/mL برای زنان پس از یائسگی است. سطوح کمتر از 20 pg/mL ممکن است باعث علائم هورمونی مانند گرگرفتگی شود.
مقدار بررسی سطح استروژن بحث برانگیز است، زیرا سطوح در طول روز به طور گسترده در نوسان است. با این حال، می تواند در ارتباط با معاینه فیزیکی، شرح حال و سایر آزمایشات مفید باشد.

استروژن درمانی

استروژن درمانی را امتحان کنید. انواع مختلفی از درمان های استروژن از جمله قرص ها، چسب های پوستی و ژل ها و کرم های موضعی وجود دارد. همچنین استروژن‌های واژینال به شکل قرص، حلقه یا کرم وجود دارد که مستقیماً وارد واژن می‌شوند. با پزشک خود در مورد بهترین گزینه برای شما صحبت کنید.
با این حال، اگر رحم دارید، نباید به کسی اجازه دهید که فقط با استروژن مکمل شما را شروع کند. مصرف استروژن به تنهایی، بدون پروژسترون، خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش می دهد.

اصلاح سبک زندگی و رژیم غذایی

سیگار کشیدن را ترک کنید. سیگار اثرات منفی بر سیستم غدد درون ریز دارد و توانایی بدن برای تولید موثر استروژن را محدود میکند. سیگار کشیدن در زنان قبل از یائسگی با اختلالات قاعدگی، ناباروری و یائسگی زودتر مرتبط است.

ورزش متوسط را شروع کنید. ورزش با کاهش سطح استروژن مرتبط است. از ورزش بیش از حد خودداری کنید، اما به طور منظم ورزش کنید. ورزش متوسط نه تنها سالم است، بلکه ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را در زنان کاهش دهد و طول عمر کلی را افزایش دهد.
ورزشکاران ممکن است کاهش سطح استروژن را تجربه کنند. این به این دلیل است که زنان با سطوح پایین چربی بدن در تولید استروژن مشکل بیشتری دارند. اگر ورزشکار هستید یا سطح چربی بدنتان پایین است، به پزشک خود مراجعه کنید تا راه خوبی برای دوباره پر کردن استروژن شما پیدا کند.

رژیم غذایی سالم را حفظ کنید. سیستم غدد درون ریز شما به یک بدن سالم نیاز دارد تا به درستی کار کند و سطوح طبیعی استروژن تولید کند. زنان نمی توانند استروژن را از رژیم غذایی خود دریافت کنند، اما خوردن طیف گسترده ای از غذاهای تازه به سیستم شما بهترین فرصت را برای تولید طبیعی استروژن می دهد.

سویا بخورید و شیر سویا بنوشید. محصولات سویا، به ویژه توفو، حاوی جنیستئین است که یک محصول گیاهی است که اثرات استروژن را تقلید می کند. در مقادیر زیاد، اینها ممکن است بتوانند علائم یائسگی را کاهش دهند، اما سویا ممکن است تفاوت قابل توجهی در سطح هورمون ایجاد نکند.

مصرف قند خود را کاهش دهید. قند می تواند منجر به عدم تعادل هورمونی در بدن شود.از کربوهیدرات های ساده به یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات و غلات کامل تغییر دهید.
به عنوان مثال، به جای آرد سفید، آرد غلات کامل را انتخاب کنید. از ماکارونی غلات کامل یا برنج قهوه ای استفاده کنید.

قهوه بنوشید. زنانی که بیش از دو فنجان قهوه (200 میلی گرم کافئین) در روز می نوشند ممکن است سطح استروژن بیشتری نسبت به زنانی که مصرف نمی کنند داشته باشند. در حالی که کافئین ممکن است سطح استروژن را افزایش دهد،اما باروری را افزایش نمیدهد. اگر می‌خواهید استروژن را برای تخمک‌گذاری افزایش دهید، قهوه و کافئین ممکن است کمک زیادی نکنند.
از قهوه ارگانیک استفاده کنید.و در نظر داشته باشید قهوه و سایر نوشیدنی های کافئین دار را در حد اعتدال مصرف کنید. شما نباید بیش از 400 میلی گرم کافئین در روز مصرف کنید، و باید هدفتان مصرف بسیار کمتر از آن به طور متوسط باشد.

غذاهای گیاهی بخورید. غذاهایی را انتخاب کنید که دارای فیتواستروژن بالا هستند. فیتواستروژن ها مانند یک جایگزین استروژن در بدن عمل می کنند و به طور طبیعی در چندین گیاه و گیاهان وجود دارند. اگر می‌خواهید علائم سطوح پایین استروژن یا یائسگی را کاهش دهید، از فیتواستروژن‌ها استفاده کنید. فیتواستروژن ها را در حد متعادل مصرف کنید. اگر می خواهید باردار شوید، ممکن است بخواهید از فیتواستروژن ها اجتناب کنید. فیتواستروژن ها با ناباروری و مشکلات رشدی مرتبط هستند، اگرچه شما باید مقادیر زیادی از این غذاها را مصرف کنید تا سطوح بالینی قابل توجهی از فیتواستروژن ها را مصرف کنید.غذاها و گیاهانی که حاوی فیتواستروژن هستند عبارتند از:

حبوبات: سویا، نخود، لوبیا چیتی و لیما

میوه ها: زغال اخته، آلو، زردآلو

گیاهان: پونه کوهی، مریم گلی، شیرین بیان

غلات کامل دانه کتان

سبزیجات: کلم بروکلی و گل کلم

چای گیاهی درست کنید. چندین دمنوش گیاهی ممکن است سطح استروژن شما را افزایش دهند یا علائم یائسگی یا سندرم پیش از قاعدگی را تسکین دهند بدون اینکه بر سطح استروژن شما تأثیر بگذارند. گیاهان را به مدت پنج دقیقه در یک فنجان آب داغ قرار دهید.
چای سیاه و سبز. چای سیاه و سبز حاوی فیتواستروژن است.
شبدر قرمز. شبدر قرمز حاوی ایزوفلاون است که ممکن است به کاهش علائم یائسگی یا سندرم پیش از قاعدگی کمک کند.

دانه کتان بخورید. دانه های کتان یکی از بالاترین غلظت فیتواستروژن ها را دارند. تا 1/2 فنجان دانه کتان آسیاب شده بخورید تا بیشترین تاثیر را داشته باشید. آنها همچنین سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که ممکن است خطر بیماری قلبی، سرطان، سکته مغزی و دیابت را کاهش دهد.
افزودن دانه کتان به غلات صبحانه یا اسموتی های سالم راه خوبی برای خوردن آسان دانه است.

منبع : سایت wikihow

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی و اطلاع رسانی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .اطلاعات بیشتر
در این مقاله سعی کردیم به سوالات زیر پاسخ بدهیم
برای افزایش استروژن چه چیزهایی بخوریم
تاثیر مواد غذایی بر باروری
تاثیر رژیم غذایی بر بالابردن سطح استروژن
علائم اولیه کاهش استروژن
آزمایش FSH برای چیست

#