چگونه با رئیس خود مخالفت کنید

فهرست مطالب

بسیاری از روسا (و دیگر شخصیت‌های معتبر) احساس می‌کنند که کارمندانشان حقیقت را به آنها نمی‌گویند، و بسیاری از کارمندان احساس می‌کنند که نمی‌توانند حقیقت را به رئیس خود بگویند. اگر کارمند هستید، چند تاکتیک وجود دارد که می توانید با رعایت آنها، مودبانه و محترمانه به رئیس خود بگویید که با او مخالف هستید، بدون اینکه شغل یا شهرت خود را به خطر بیندازید. اگر به این مطلب علاقمندید با دلفین همراه شوید.

بحث در مورد یک نقطه اختلاف با رئیس خود

دیگران را در تیم خود جذب کنید.

ببینید آیا ایده شما در بین سایر کارمندان محبوب است یا خیر، و اگر چنین است، می توانید با احترام آن را به رئیس خود اعلام کنید. کاری نکنید که رئیس احساس کند در مقابل او قرار گرفته اید، اما به او بگویید که چند نفر از کارمندان از ایده شما حمایت کرده اند.
مثلا بگویید: «تعدادی از افراد دیگر در بخش من نیز نگرانی‌هایی درباره…»
نگویید: “همه افراد دیگر در بخش من فکر می کنند ایده شما فاجعه خواهد بود، و آنها ترجیح می دهند…”

شخصیت رئیس خود را بشناسید

آیا آنها با مشاهده داده ها و بسیار سخت متقاعد می شوند یا احتمال بیشتری دارد که با یک مکالمه خودمانی و مرتبط پاسخ دهند؟ با رئیس خود به گونه ای ارتباط برقرار کنید که احتمال بیشتری دارد با او ارتباط برقرار کنند.
اگر رییس شما برای قانع شدن آمار و اعداد میخواهد،قبل از شروع صحبت نمودارها و جدولهای مورد نیاز را آماده کنید.
ایرادهای رئیستان به استدلالتان را پیش‌بینی کنید و سعی کنید برای هر ایراد یک حکایت قابل ربط در آستین خود داشته باشید.

درک کنید که رئیس شما از کجا آمده است

با فرض اینکه رئیس شما فردی باهوش و خوش نیت است، احتمالاً قصد آسیب رساندن به شما، سایر کارمندان یا شرکت شما را ندارد. سعی کنید به آنچه در مورد زندگی شخصی و حرفه ای رئیس خود می دانید فکر کنید. آیا چیزی وجود دارد که آنها را به این تصمیم سوق دهد؟ آیا می توانید با آنها ارتباط برقرار کنید؟
از همکاران مورد اعتمادی که با رئیس شما آشنایی بیشتری دارند، بپرسید که آیا موافقند.
همچنین به یاد داشته باشید که رئیس شما احتمالاً در موقعیتی قدرتمند است زیرا آنها تجربه یا تخصص دارند.

با زمینه های مشترک شروع کنید.

احتمالاً با بخشی از ایده رئیس موافق هستید. با بحث در مورد آن جنبه از طرح شروع کنید، و سپس گفتگو را به سمت بخشی از ایده که با آن مخالف هستید، پیش ببرید.
بگویید: “من واقعاً آنچه را که در مورد … گفتید دوست دارم … و فکر می کنم که اگر ما … می توانیم این ایده را بهتر کنیم.”
نگویید: “تنها چیزی که با شما موافقم این است که…”

در مورد نیت خود بحث کنید.

گاهی اوقات وقتی یک رئیس از دست کارمندی به خاطر مخالفت با او عصبانی می شود، به این دلیل است که آنها احساس خطر می کنند و یا دوست ندارند کارمندشان با او بحث کند. به رئیس خود اجازه دهید از قبل بداند که قصد شما برای بهبود شرکت است، و سعی نمی کنید آنها را تضعیف کنید.
بگویید: «من فکر می‌کنم که می‌توانیم خدمات بهتری را به مشتریان خود ارائه کنیم تا…»
نگویید: «من می‌توانم هر روز خیلی زودتر از اینجا بروم اگر…»

با احترام رفتارکن

از همان ابتدای گفتگو مشخص کنید که به عقاید و رهبری آنها احترام می گذارید. به یاد داشته باشید که می توانید کاملاً صادق باشید و در عین حال احترام بگذارید.
از لحن متخاصم خودداری کنید.
در عین حال، زیاد پرهیز نکنید یا زیاد عذرخواهی نکنید.در این دو حالت رئیس، شما را جدی نمی گیرد.

بحث کنید، اما مجادله نکنید.

تفاوت در اینجا بسیار ظریف است. مجادله نکنید، به نظرات دیگران حمله نکنید، یا شکایت نکنید. در عوض، انرژی خود را صرف بیان نکات واضح و مختصر کنید. منطق پشت دیدگاه خود را توضیح دهید، اما دیدگاه رئیس خود یا دیدگاه شخص دیگری را تحقیر نکنید.

محتاط اما پرشور باشید

روشن کنید که به این موضوع اهمیت می دهید و رئیس شما بیشتر به شما گوش می دهد. از سوی دیگر، از احساسات بیش از حد اجتناب کنید ، بدون گریه یا فریاد. به گفتار آرام پایبند باشید.

وقتی باختید عقب برگردید

اگر رئیس شما نمی‌خواهد تغییری بدهد، وقت آن است که دست به کار شوید. با مهربانی به رئیس خود بگویید که به تصمیم او احترام می گذارید و ادامه دهید. مطمئن شوید که آنها می دانند که همچنان از آنها حمایت می کنید و به آنها احترام می گذارید.

انتخاب زمان مخالفت با رئیس

به دلیل درست مخالفت کنید.

واقعاً انگیزه های خود را در پس طرح اختلاف خود بررسی کنید. اگر بخشی از شما برای به دست آوردن قدرت مخالف است، ممکن است بخواهید در مورد آن تجدید نظر کنید. مطمئن باشید که اختلاف نظر شما واقعاً چیز ارزشمندی به گفتگو اضافه خواهد کرد.

نبردهای خود را انتخاب کنید

چک کنید که آیا موضوع مد نظر شما ارزش صحبت کردن دارد یا خیر ، این احتمال وجود دارد که در طول دوره کاری خود بارها رئیس شما با شما مخالفت کند. اختلاف نظر در مورد قرار دادن چاپگر جدید احتمالاً ارزش وقت شما را ندارد، اما گفتگو در مورد صرفه جویی در هزینه شرکت در چاپگرها ممکن است ارزش مبارزه داشته باشد.

زمان اختلاف خود را به خوبی زمان بندی کنید.

منتظر نمانید تا رئیستان به جلسه ای برود یا آن روز را ترک کند تا افکارتان را به او بگویید. زمانی از روز را انتخاب کنید که می‌دانید کمتر دچار استرس می‌شوند. به خصوص اگر برای یک شرکت بزرگ کار می کنید، به برنامه ریزی یک جلسه برای گفتگو فکر کنید.

آماده شدن برای اختلافات آینده با رئیس

کارمند خوبی باشید

اگر شما به عنوان یک کارمند ارزشمند شهرت داشته باشید، رئیس شما به احتمال زیاد به شما گوش می دهد. ضرب الاجل های خود را رعایت کنید، به موقع حاضر شوید و کار با کیفیتی تولید کنید. هر چند وقت یکبار کارهای اضافی انجام دهید. نشان دهید که عضوی از یک تیم هستید.

مطالب خود را بدانید

اگر نظری دارید اما هیچ سندی برای تأیید آن ندارید، اکنون زمان آن نیست که با رئیس خود مخالفت کنید.اگر مخالفت کنید، شما تنبل و شاید حتی نادان به نظر می رسید، پس هرگز راه خوبی برای مذاکره با رئیستان نیست.سعی کنید با یادگیری هرچه بیشتر در مورد شرکت و نحوه اداره آن، برای بحث های آینده آماده شوید.

برنامه ریزی داشته باشید

مطالعات نشان داده اند که قبل از اینکه زمان آن برسد که به رئیس خود بگویید با او مخالف هستید، بهتر است با رئیس خود صحبت کنید که چگونه هر دوی شما احساسات خود را در صورت مخالفت مدیریت خواهید کرد. از رئیس خود بپرسید که دوست دارند با آنها چگونه رفتار شود و به ایشان اطلاعاتی درباره خودتان بگویید که همین موضوع را در مورد شما بدانند، این صحبت بعدا همه چیز را هموارتر می کند.

شما چه ایده های دیگری دارید، آنها را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع : سایت wikihow

#